Mahalladagi yoshlar yetakchilari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar deputatlar nazoratida
Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari hamda deputatlar faoliyatini 2025 yil 12-14 noyabr kunlarida OAV da keng yoritish bo‘yicha MEDIA-REJA ijrosini ta’minlash maqsadida bugun xalq deputatlari Uzun tumani Kengashi deputati Safargul Rajabova Uzun tumanidagi “Yangi yo‘l” mahallasidagi yoshlar yetakchisi Q.Lolayevning faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Yoshlar yetakchisi Quvoch Lolayev tomonidan 2025-yil 9 oy davomida yoshlar bilan ishlashning yangicha tizimini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan tadbirlar samaradorligi, yoshlarni bandligini ta’minlash, tadbirkorlikka jalb qilish, kasb-hunarga o‘rgatish va bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish tizimli ishlar amalga oshirib kelayotganligi aniqlandi.
Bugungi kun holatiga “Yoshlar daftari” elektron playformasida Yangi yo'l mfyda 1356 nafar yoshlar bo‘lib, yoshlar yetakchisi tamonidan 2 nafar yoshlarga 20-50 milliyongacha kridet olishda va bitiruvchilar bandligi dasturi asosida 23 nafar bitiruvchi yoshlar bandligi taminlanib, 5 nafar yoshlar kasbga o'qitilgan, 3 nafar yoshlar doimiy ish bilan taminlanganligi aniqlanib, kasb-hunarga va tadbirkorlikka o‘qitish, ijtimoiy himoyasini kuchaytirish orqali elektron platformadan chiqarildi.
O‘rganish davomida deputatlar tomonidan yoshlarning tashabbuslari juda muhim ekanligi alohida ta’kidlandi. Shuningdek, bugungi kunda yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar, imtiyozlar va qulay sharoitlardan samarali foydalanish zarurligi haqida tavsiyalar berildi.
O‘rganishlar yakunida deputatlar har bir yoshning muammo va qiziqishlaridan kelib chiqib, ularni ijtimoiy hayotga moslashtirish, bandligini ta’minlash, bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish hamda huquqiy madaniyatini yuksaltirish borasida individual chora-tadbirlar belgilab olish takidlandi.