Хорижда таҳсил олаётган ёшларимиз сафини кенгайтириш ва уларга қулай шароит яратиш борасида амалга оширлаётган ишлар тўғрисида тўлқинланиб гапиргинг келади.
Дарҳақиқат, мамлакатмизда биз ёшларни илм чўққиларини забт этиши учун кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бундай имкониятлардан оқилона фойдаланаётган ёшлар эса нафақат мамлака тимиздаги, балки, нуфузли олийгоҳларнинг талабаларига айланмоқда. Уларнинг сони йилдан йилга ортиб бораётгани эса қувонарли ҳолат, албатта. Хорижда таҳсил олаётган ёшларга Ўзбекистонда яратилган имкониятлар сўнгги йилларда давлат сиёсатининг муҳим
йўналишла ридан бирига айланган десак муболаға бўлмайди.
2025 йил 14 февраль куни Ўзбекистон Ресубликаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакат ёшларининг иқтидорли
вакиллари билан учрашув ўтказиб, учра шувда Гарвард университетига 100 фоизлик грант асосида қабул қилинган фарғоналик 17 ёшли Азизбек Зайлобиддиновнинг ютуқларини юқори баҳолаб, уни 3 хонали уй билан тақдирлади. Ана шу учрашувда «Президент иқтидорли фарзандлари” миллий дастурини бошлаш» ва “Гарвардчилар мактаби”ни очиш бўйича катта фармон имзолангани, Ал-Беруний номидаги халқаро мактаби ташкил этилиб, жорий йил 8-синф битирувчиларидан 60 нафари саралаб олиниб, халқаро мактабда “Топ-10” олийгоҳларига мақсадли тайёрланиши ҳақидаги муҳим фармон ёшларга берилган юксак эътибор намунаси. Шу ўринда чет элда таҳсил олиб қайтган талабалар учун яратилган лар ҳақида ҳам тўхталиб ўтиш жоиз. Хорижда таълим олиб қайтган бир қанча имконият- ёшлар учун ишга жойлашиш ва илмий фаолиятни давом эттиришда қўллаб-қувватлайди, магистратура ёки доктор антура босқичини хорижда тамомлаган
ёшлар давлат органларида юқори лавозимларда ишлаш имкониятига эга. Стартап ва инноватцион лойиҳалар учун грантлар: Инноватцион ривожланиш агентлиги ва бошқа ташкилотлар томонидан ёш тадбиркорларга молиявий ёрдам кўрсатилган. Хулоса қилиб айтганда, илм излаб дунё кезаётган авлод учинчи Ренеасанс бунёдкори бўлса не ажаб.