Ўзбекистон Республикаси Президентининг Венгрия Бош вазири Виктор Орбан таклифига биноан Будапешт шаҳрига амалга оширган расмий ташрифи икки томонлама муносабатларда янги саҳифа очди. Ушбу ташриф нафақат сиёсий, балки иқтисодий, инвестициявий, маданий ва гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилди.
Олий даражада ўтказилган музокаралар жараёнида икки давлат раҳбарлари ўзаро ишонч, ҳурмат ва манфаатли ҳамкорликка асосланган мулоқотни янада чуқурлаштиришга келишиб олдилар. Музокаралар чоғида қатор муҳим ҳужжатлар имзоланиб, стратегик шерикликнинг ҳуқуқий асослари янада мустаҳкамланди. Эътиборли жиҳати шундаки, учрашувлар амалий натижаларга бой бўлиб, Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги ўзаро алоқаларни сифат жиҳатдан янги даражага кўтариш учун мустаҳкам пойдевор яратди.
Ташриф доирасида Венгриянинг етакчи компаниялари ва банклари раҳбарлари билан ўтказилган учрашувлар мамлакатимизда инвестицион муҳитни янада яхшилаш, замонавий технологияларни жалб этиш ва саноат кооперациясини кенгайтириш масалаларида муҳим қадам бўлди. Венгриянинг техник ва молиявий салоҳияти, Ўзбекистоннинг кенг бозор имкониятлари ва ислоҳотларга содиқ сиёсат билан уйғунлашиб, икки томонлама манфаатли лойиҳаларнинг амалга оширилишига йўл очади.
Шунингдек, маданият, таълим ва илм-фан соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ҳам ташриф кун тартибининг муҳим қисмини ташкил этди. Ўзбекистон ва Венгрия ўртасида талабалар алмашинуви, қўшма таълим дастурлари ва илмий-тадқиқот ишларини ташкил этиш йўналишида аниқ келишувларга эришилди. Бу эса, аввало, ёш авлодни жаҳон андозаларига мос билим ва кўникмалар билан таъминлаш, икки халқ ўртасидаги дўстлик ва ўзаро тушунишни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Стратегик шерикликнинг мустаҳкамланиши нафақат икки давлат, балки кенгроқ минтақавий ҳамкорлик учун ҳам муҳим аҳамият касб этади. Ўзбекистоннинг Венгрия билан яқин алоқалар ўрнатиши Европа Иттифоқи билан муносабатларни чуқурлаштиришдаги муҳим қадамлардан бири сифатида эътироф этилмоқда. Шу боис, бу ташриф халқаро миқёсда ҳам ижобий баҳоланмоқда.
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистон Президентининг Будапештга расмий ташрифи икки давлат ўртасидаги муносабатларни сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилган тарихий воқеа бўлди. Бугунги дунё шароитида шундай ташрифлар орқали давлатлар ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантириш, халқаро майдонда ўзаро қўллаб-қувватлаш ва барқарор тараққиёт йўлида биргаликда ҳаракат қилиш имкониятини яратади. Ишончимиз комилки, ушбу ташриф натижалари келгусида икки томон учун фойдали ва самарали бўлиб, Ўзбекистон-Венгрия муносабатлари янада ривожланиб боради.