Барқарорлик сари яна бир қадам
22 May 2025 yil Hokimiyat matbuot xizmati Harflar kattaligi  
Бугунги кунда хаммамизга маълумки Ўзбекистон жахон хамжамияти миқёсида ўзининг муносиб ўрнини беқиёс даражада одимлаб бормоқда. Бунда асосан ташки сиёсат ва дипломатик алоқаларда олиб борилаётган чуқур стратегик ислоҳотлар жамиятнинг барча соҳалари ривожига салмоқли хисса қўшиб келмоқда. Бунинг мисолида Президент Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 19–22 май кунлари Венгрия ва Словенияга амалга ошираётган расмий ташрифлари ҳам ана шу сиёсий юришнинг мантиқий давомидир. Ташриф давомидаги иқтисодий ислоҳотлар¬ни фаол амалга ошираётган Ўзбекистон-Словения компанияларига турли тармоқлар, жумладан, тўқимачилик, фармацевтика, саноат, озиқ-овқат ва тўқимачилик тармоқларида қурилиш, фармацевтика ва туризм саноа¬ти, энергетика, логистика, туризм каби жабҳаларда ҳам қўшма лойиҳалар амалга оширилиши мамлакатлар инфратузилмаси ривожи мухим хисобланади. Бугунги кунда бетакрор табиати ва ривожланган сайёҳлик инфратузилмаси билан машҳур Словения Ўзбекистонлик сайёҳларда катта қизиқиш уйғотмоқда. Шу билан бирга, туризм, маданий гуманитар, таълим ва маданий мерос сохалардаги ўзаро келишувлар жаб-ҳадаги яқин ҳамкорлик халқлар ўртасидаги ўзаро ҳамжиҳатлик ва дўстликни мустаҳкамлашга ҳисса қўшмоқда. Шунинг учун бу соҳани ривожлантириш ўзаро манфаатли ва самарали бўлиши мамлакатлар тараққиётининг изчил қадамларидан биридир. Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг Ўзбекистон ва Словения ўзаро ҳурмат ҳамда умумий манфаатларга асосланган ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш истагини намоён этмоқда. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Президенти¬нинг Словенияга бўлажак ташрифи ва музокаралар икки томонлама муносабатларнинг янги уфқларини очиб, уларга жадал тус бериши шубҳасиз. Ўзаро инвестициявий шерикликдан томонлар¬нинг манфаатдорлиги ҳамкорликни ривожланти¬ришнинг муҳим омилидир. Бундай манфаатли ҳамкорлик ривожланиши мамлакатлар иқтисодиёти, сиёсий барқарорлик ҳамда ижтимоий маданий сохани ривожлантириши учун хизмат қилади.