O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Vengriyaga rasmiy tashrifi: ikki tomonlama munosabatlarda yangi bosqich
2025 yil may oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Vengriyaga rasmiy tashrif bilan bordi. Ushbu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va strategik sheriklikni chuqurlashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston Prezidenti Vengriya Respublikasi Bosh vaziri hamda Prezident bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar chog‘ida siyosiy, iqtisodiy, investitsiyaviy, ta’lim va madaniyat sohalaridagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasida qator muhim hujjatlar — ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan shartnomalar va anglashuv memorandumlari imzolandi. Xususan, qishloq xo‘jaligi, farmasevtika, yuqori texnologiyalar, ta’lim va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti Budapeshtdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalari va biznes doiralari vakillari bilan uchrashib, mamlakatdagi investitsiyaviy muhit, imkoniyatlar va islohotlar haqida ma’lumot berdi.
Tashrif doirasida bo‘lib o‘tgan biznes-forumda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatilib, bir necha yuz million yevro qiymatidagi investitsiyaviy bitimlar imzolandi.
Bu rasmiy tashrif O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishi, ikki mamlakat xalqlari manfaatlariga xizmat qilishi shubhasiz.