Bugungi kunda hududlarni kompleks rivojlantirish, aholi muammolarini joyida hal etish va ochiq boshqaruv tizimini shakllantirishda davlat organlari bilan nodavlat notijorat tashkilotlari (NNT) o‘rtasidagi hamkorlik alohida ahamiyat
kasb etmoqda. Ayniqsa, Xalq deputatlari Kengashi va Madad NNTlar o‘rtasidagi tizimli hamkorlik hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Hamkorlikning huquqiy asoslari
O‘zbekistonda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish va davlat organlari faoliyatining ochiqligini ta’minlash bo‘yicha qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilingan. Jumladan, “Nodavlat notijorat tashkilotlari to‘g‘risida”gi va “Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida”gi qonunlar NNTlarning davlat boshqaruvidagi ishtirokini mustahkamlab beradi.
Shu asosda Xalq deputatlari Kengashlari doimiy komissiyalari faoliyatiga Madad NNT vakillarini jalb etish, eshituv va muhokamalarda ularning takliflarini inobatga olish amaliyoti yo‘lga qo‘yilmoqda.
Amaliy hamkorlik yo‘nalishlari
Madad NNT va Xalq deputatlari tuman Kengashi o‘rtasidagi hamkorlik quyidagi yo‘nalishlarda samarali natija erishish rejalashtirilgan: