Pedagoglar tayyorlashda yangi davr: PF-73-sonli farmon haqida
Nega bu farmon muhim?
O‘zimiz ham ko‘rib turibmiz, hozirgi zamon bolasi ilg‘or fikrli, texnologiyaga qiziqadi, dunyoni boshqacha ko‘radi. Shuning uchun o‘qituvchilar ham zamonaviy, bilimli, ilg‘or fikrli bo‘lishi kerak. Mana shu maqsadda, PF-73-sonli farmon orqali quyidagi ishlar qilinadi:
Farmonda nimalar belgilangan?
O‘qituvchilarni yangicha o‘qitish – pedagogika oliygohlari, institutlar endi amaliyotga yaqin, zamonaviy dasturlar bilan dars o‘tadi. Bu esa kelajakdagi muallimlarga kerakli bilim va ko‘nikmalar beradi.
Yangi texnologiyalarni o‘rgatish – kelajakdagi o‘qituvchilar endi raqamli texnologiyalar, interaktiv dars metodlarini o‘rganadi. Bu darslarni qiziqarli va samarali qiladi.
Sharoitlar yaxshilanadi – o‘qituvchilarni o‘qitadigan institutlar zamonaviy laboratoriyalar, kompyuterlar, tajriba xonalari bilan jihozlanadi.
Malaka oshirish tizimi kuchayadi – hozir ishlayotgan muallimlar ham zamonga mos yangi bilimlar bilan qayta o‘qitiladi. Ular doimiy ravishda rivojlanib boradi.
Oddiy xalq nima foyda ko‘radi?
Bu farmonning eng katta foydasi – farzandlarimiz sifatli ta’lim oladi. Chunki ularni o‘qitadigan muallimlar kuchli, bilimli va yangiliklarga ochiq bo‘ladi. Ta’lim sifatining oshishi – butun jamiyatimiz kelajagi uchun katta foyda demakdir.
Prezidentimizning PF-73-sonli farmoni – bu ustozlarimizga bo‘lgan e’tibor, farzandlarimizga sifatli ta’lim berish yo‘lida tashlangan muhim qadamdir. Bu islohotlar natijasida o‘qituvchi kasbining nufuzi oshadi, ta’lim tizimimiz esa zamonaviy bosqichga ko‘tariladi.
Xalq deputatlari Payariq tumani Kengashi deputati
N. Parmanova.