#munosabat Strategik hamkorlik yo'lida
O‘zbekistonning dunyo sahnasidagi zafarlı qadami
So‘nggi yillarda O‘zbekiston xalqaro siyosiy maydonda faol, ochiq va pragmatik siyosat yurituvchi davlat sifatida tan olinmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan tashqi siyosiy kurs mamlakatning nufuzini oshirish, strategik hamkorliklarni mustahkamlash va mintaqaviy hamda global masalalarda faol ishtirokini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Vengriya va Sloveniya – amaliy natijalar sari tashrif
Joriy yilning 19–22 may kunlari Prezident Shavkat Mirziyoyevning Vengriya va Sloveniya davlatlariga amalga oshirayotgan rasmiy tashriflari O‘zbekistonning xalqaro maydondagi yuqori nufuzini yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim siyosiy voqea bo‘ldi. Ushbu tashriflar ikki tomonlama munosabatlarning yangi bosqichga ko‘tarilishida muhim ahamiyat kasb etadi.
Ayniqsa, Vengriya bilan so‘nggi yillardagi munosabatlar ulkan sur’atlarda rivojlanmoqda. Ikki davlat o‘rtasidagi tarixiy, madaniy va iqtisodiy aloqalar mustahkam poydevorga ega bo‘lib, bugungi kunda ular strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi. E’tiborli jihati shundaki, bu munosabatlarda xalqlar manfaatlari, o‘zaro ishonch va kelajakka qaratilgan hamkorlik ustuvor ahamiyat kasb etmoqda.
Strategik sheriklik va istiqboldagi yo‘nalishlar
O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi hamkorlik nafaqat iqtisodiy sohalarda, balki ta’lim, fan, madaniyat, qishloq xo‘jaligi, sanoat va texnologiyalar sohalarida ham faol rivojlanmoqda. Yirik investitsiya loyihalari, qo‘shma korxonalar va ta’lim almashinuvi dasturlari bu hamkorlikning amaliy samarasini ko‘rsatmoqda.
O‘zbekistonning xalqaro maydondagi izchil va pragmatik siyosati mamlakatni jahon hamjamiyatida munosib o‘ringa olib chiqmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyevning Vengriya va Sloveniya davlatlariga rasmiy tashriflari nafaqat ikki tomonlama munosabatlar, balki O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi bilan aloqalarini mustahkamlashda ham muhim qadam hisoblanadi. Bu tashriflar mamlakatning ochiq, tinchliksevar va taraqqiyparvar siyosatining amaliy ifodasidir.
Xalq deputatlari Nurafshon shahar Kengashi deputati Safarova Dilobar Axmadaliyevna.