Hududlarda odonlashtirish ishlarini yangi bosqichga olib chiqish hamda aholi uchun fayzli va ko‘rkam maskanlar yaratish maqsadida mahallalarda “Mahalla bog‘lari”ni tashkil etish bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.Mazkur tashabbus doirasida tuman Kengashi depuatati 25-Yangiobod saylov okrugidan saylangan deputat Norqulov Xondamir, tuman hokimi o’rinbosari mahalla yettiligi a’zolari bilan hamkorlikda bo‘sh va qarovsiz yer maydonlari tozalanib, obodonlashtirilmoqda, turli manzarali daraxt va gul ko‘chatlari ekilmoqda. Shuningdek, zamonaviy sug‘orish tizimlari yo‘lga qo‘yilib, aholining, ayniqsa yoshlarning mazmunli hordiq chiqarishi uchun qulay dam olish maskani barpo etilmoqda.Ushbu ezgu ishlar natijasida mahallalarning ekologik muhiti yanada yaxshilanib, yashil hududlar kengaymoqda.Eng muhimi, fuqarolarning ona tabiatga mehr-e’tibori, mahalla ravnaqiga daxldorlik hissi tobora yuksalib bormoqda.