imgXalq deputatlari Shovot tumani Kengashining VII-18-141-12-177-K/25-sonli qarori bilan Shovot tumanida elektr ta’minoti bilan bog‘liq ko‘p yillik muammolar bosqichma-bosqich bartaraf etilmoqda ⚡️ Turkmaniston Respublikasi bilan chegaradosh mahallalarda elektr energiyasi ta’minotini yaxshilash bo‘yicha muhim ishlar amalga oshirildi. 🔹 Maxtumquli mahallasi – 2 ta yangi transformator punkti qurildi va 0,7 km elektr uzatish tarmog‘i tortildi. 🔹 Chig‘atoy mahallasi – 2 ta yangi transformator punkti qurildi va 0,9 km elektr tarmog‘i yangidan barpo etildi. 🔹 Qangli mahallasi – 1 ta transformator punkti qurilib, 0,8 km elektr uzatish liniyasi tortildi. 🔹 Arbek mahallasi – 1 ta yangi transformator punkti qurildi. ✅ Umumiy hisobda 6 ta transformator punkti barpo etilib, 2,4 km elektr uzatish tarmog‘i tortildi. Natijada ko‘plab aholini qiynab kelayotgan elektr ta’minoti muammolari ijobiy hal etilib, hududdagi xonadonlar barqaror va sifatli elektr energiyasi bilan ta’minlanmoqda. https://t.me/shovot_tumani_kengashi
18 феврал 2026
imgDeputat so‘rovi ijobiy hal qilindi ✅ Shovot tumani Xalq deputatlari tuman kengashi deputati M.Madraximovga Ipakchi mahallasi saylovchilari tomonidan og‘zaki murojaat yo‘llangan edi. Murojaatda Ipakchi mahallasi Islom Karimov ko‘chasida (23-DMTT oldida) ichimlik suvi quvuri teshilib, suv isrof bo‘layotgani ma’lum qilingan. 💧 Mazkur holat yuzasidan deputat tomonidan Xorazmsuvta’minoti AJning Shovot tumani filiali boshlig‘i K. Vaisov nomiga deputat so‘rovi yuborildi. Natijada korxona xodimlari tomonidan muammo tezkorlik bilan bartaraf etildi va ichimlik suvi sizib chiqishi to‘xtatildi. 🛠 Aholi murojaatlariga befarq bo‘lmaslik va muammolarni o‘z vaqtida hal etish – deputatlik faoliyatining ustuvor yo‘nalishidir.
img“Ogohlik bo‘ling, firibgar!” Xalq deputatlari Shovot tumani Kengashi hamda Adolat sotsial-demokratik partiyasi Shovot tumani tashkiloti hamkorligida tumanidagi 1-son umumta’lim maktabida profilaktik tadbir o'tkazildi. Tadbirda: 👮‍♂️ Tuman IIB JXXHOB VYMB katta inspektor-psixologi Siroj Xayitboyev, ⚖️ Tuman Adliya bo‘limi yuridik xizmat ko‘rsatish markazi bosh yuristkonsultanti Alisher Do‘schanov, 🗳 Tuman Kengashi deputati Dilorom Shodonova ishtirok etdilar. Uchrashuv davomida o‘quvchilarga internet va ijtimoiy tarmoqlarda uchrayotgan firibgarlik holatlari 💻📱, ularning oldini olish choralari 🛡 hamda huquqiy javobgarlik masalalari ⚖️ haqida tushunchalar berildi. Tadbir qizg‘in savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi ❓💬 O‘quvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar. ⚖️ Qonun ustuvorligi – jamiyat taraqqiyoti garovi!
17 феврал 2026
imgXalq deputatlari Shovot tumani Kengashining mahalliy budjet, tadbirkorlikni rivojlantirish va iqtisodiy islohotlar masalalari bo‘yicha doimiy komissiya yig‘ilishi bo'lib o'tdi. Doimiy komissiya yig‘ilishi kun tartibida quyidagi masalalar ko'rib chiqildi. 1.O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-fevraldagi PQ-48-sonli qarorining ijrosini ta’minlash haqida. 2. 2026-yilda Shovot tumani bo‘yicha “Alkogol mahsulotlari”ni realizatsiya qilish huquqi hamda umumiy ovqatlanish korxonalari tomonidan “Alkogol mahsulotlari”ni realizatsiya qilish uchun yig‘imlarning cheklangan stavkalarini oshirish to‘g‘risida. 3.Shovot tumanida tashkil etilgan “Infratuzilma va ijtimoiy barqarorlik” jamg‘armasidan mablag‘ ajratish to‘g‘risida. 4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-fevraldagi “2026-yilda hududlarni yangicha yondashuvlar asosida rivojlantirish orqali aholi daromadini oshirish, barqaror ish o‘rinlari yaratish hamda kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-49-sonli qarori ijrosi. 5.Shovot tumanida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 26-dekabrdagi “Mahalliy budjetlar va budjet tashkilotlarining moliyaviy barqarorligini oshirish, budjet intizomini kuchaytirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-387-sonli qarorining ijrosini ta’minlash to‘g‘risida. Kun tartibidagi masalalar yuzasidan mas’ul tashkilot va idoralar rahbarlarining hisobotlari tinglandi hamda tegishli qarorlar qabul qilindi.
img“Мадад” ННТ ва Халқ депутатлари Шовот тумани Кенгаши ўртасида ҳамкорлик Меморандуми имзоланди. Меморандумнинг асосий мақсади: -аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини ошириш; -ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларни қўллаб-қувватлаш; -фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш; -жойлардаги долзарб муаммоларни ўрганиш ва ҳал этишда ҳамкорлик қилиш. Ҳамкорлик йўналишлари Томонлар қуйидаги йўналишларда ҳамкорлик қиладилар: аҳоли ўртасида ҳуқуқий тарғибот ишларини ташкил этиш; қабуллар, учрашувлар ва давра суҳбатларини ўтказиш; ижтимоий лойиҳаларни амалга ошириш; мурожаатлар билан ишлаш самарадорлигини ошириш; ёшлар ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ташаббусларни амалга ошириш.
16 феврал 2026
imgUrganch shahrida 2026-yil 12–13-fevral kunlari muhim va mazmunli ikki kunlik treninglar bo‘lib o‘tdi. Unda Xalq deputatlari Yangibozor va Shovot tumanlari hamda Xiva shahar Kengashlari huzuridagi Ijtimoiy soha, yoshlar siyosati, madaniyat va sport masalalari bo‘yicha doimiy komissiya a’zolari, shuningdek Yoshlar maslahat guruhlari vakillari ishtirok etdi. Mazkur treninglar Shvetsariya Taraqqiyot va hamkorlik agentligining moliyaviy ko‘magida “Yuksalish” harakati, BMTning Bolalar jamg‘armasi (UNICEF) hamda BMT Taraqqiyot dasturi hamkorligida, BMTning “O‘zbekistonda yoshlar va bolalar uchun qulay mahalliy boshqaruvning inklyuziv transformatsiyasi” loyihasi doirasida tashkil etildi. Tadbirlarning bosh maqsadi — yoshlarni qaror qabul qilish jarayonlariga faol jalb etish, mahalliy boshqaruvda ularning fikr va tashabbuslarini inobatga olish hamda yoshlar maslahatlari mexanizmlarini yanada rivojlantirishdan iborat bo‘ldi. Trening davomida ishtirokchilar yoshlar va bolalar ishtirokini ta’minlash borasidagi xalqaro hamda milliy tajribalar bilan yaqindan tanishdi. Byudjet jarayonlariga oid amaliy mashg‘ulotlar tashkil etilib, ishtirokchilar o‘z hududlarida yoshlar ishtirokini kuchaytirishga qaratilgan aniq taklif va tashabbuslarni ishlab chiqishdi. Shuningdek, kelgusi 6 oyga mo‘ljallangan harakatlar rejasi ham shakllantirildi. Yakunda qatnashchilar mahalliy boshqaruv tizimida yoshlar maslahatlari tuzilmasi, ularning vakolatlari va funksiyalari haqida batafsil bilimga ega bo‘lishdi hamda ushbu mexanizmlardan samarali foydalanish bo‘yicha zarur ko‘nikmalarni mustahkamlashdi.
12 феврал 2026
img“Адолат” СДП Шовот тумани Кенгаши ташаббуси ва депутатлари билан Шовот туманининг марказий кўчаларидан бири — Туркистон кўчасида жойлашган озиқ-овқат дўконлари ўрганилди. Ўрганиш жараёнида депутатлар, тегишли назорат идоралари ва соҳавий мутахассислар иштирок этмоқда. Савдо шаҳобчаларида маҳсулотларнинг сифати, сақлаш шароити, санитария талабларига риоя қилиниши, нарх белгиларининг мавжудлиги ва қонуний асосланганлиги атрофлича кўздан кечирилмоқда. Шунингдек, тадбиркорларга амалдаги қонунчилик талаблари юзасидан тушунтиришлар берилмоқда.Аниқланган камчиликлар бўйича масъулларга тегишли кўрсатмалар берилиб, уларни бартараф этиш юзасидан аниқ муддатлар белгиланмоқда.Асосий мақсад — аҳолини сифатли ва хавфсиз озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, бозорларда адолатли нарх сиёсатига риоя этилишини таъминлаш ҳамда истеъмолчилар ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилишдан иборат.
11 феврал 2026
img“Адолат” СДП Хоразм вилояти Кенгашининг 2026 йил 4 февралдаги 7-сонли топшириқ хатига асосан, партия томонидан 2026 йил февраль ойи давомида сифатсиз маҳсулот ишлаб чиқарилиши, нарх-навонинг сунъий равишда оширилиши ҳамда истеъмолчилар ҳуқуқларининг бузилиши ҳолатларини ўрганиш юзасидан депутатлик назорати тадбирларини амалга ошириш белгиланган.Мазкур вазифаларни самарали ва тизимли ташкил этиш мақсадида туман ҳудудида ишчи гуруҳ шакллантирилди. Ишчи гуруҳ таркибига қуйидагилар киритилди: “Адолат” СДП туман Кенгаши раиси Меҳриноз Абдиязова; туман Кенгаши депутатлари Гулхумор Досова ва Феруза Юсупова; Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамияти туман бўлими раиси Жавлон Ҳалимов;Шовот туман Санитария-эпидемиологик осойишталиги ва жамоат саломатлиги бўлими Санитария-гигиена бўлими санитария врач ёрдамчиси Холида Маткаримова.Ишчи гуруҳ томонидан белгиланган йўналишлар бўйича ўрганиш ишлари олиб борилиб, аниқланган ҳолатлар юзасидан тегишли таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилади.
imgDeputatlar va huquqiy tashkilotlar hamkorligi mustahkamlanmoqda Xalq deputatlari Shovot tumani Kengashi kotibiyati, tuman Adliya bo‘limi hamda “Madad” muassasa shaklidagi nodavlat notijorat tashkiloti Shovot tumani huquqiy maslahat byurosi xodimi O. Ataxanov bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Uchrashuv davomida Xalq deputatlari Shovot tumani Kengashi va “Madad” muassasa shaklidagi nodavlat notijorat tashkiloti bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Jumladan, tuman kengashi deputatlarining o‘z saylovchilari bilan uchrashuvlarini samarali tashkil etish, fuqarolarning murojaatlarini o‘z vaqtida ko‘rib chiqish hamda ularga huquqiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, sayyor qabullar tashkil etish, aholining huquqiy savodxonligini oshirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazish va bepul huquqiy maslahatlar berish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Uchrashuv yakunida tomonlar fuqarolarning manfaatlarini himoya qilish va ularning dolzarb muammolarini hal etishda hamkorlikni yanada mustahkamlashga kelishib oldilar.