👮♂️ Tuman IIB JXXHOB VYMB katta inspektor-psixologi Siroj Xayitboyev,
⚖️ Tuman Adliya bo‘limi yuridik xizmat ko‘rsatish markazi bosh yuristkonsultanti Alisher Do‘schanov,
🗳 Tuman Kengashi deputati Dilorom Shodonova ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida o‘quvchilarga internet va ijtimoiy tarmoqlarda uchrayotgan firibgarlik holatlari 💻📱, ularning oldini olish choralari 🛡 hamda huquqiy javobgarlik masalalari ⚖️ haqida tushunchalar berildi.
Tadbir qizg‘in savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi ❓💬 O‘quvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar.
⚖️ Qonun ustuvorligi – jamiyat taraqqiyoti garovi!
Doimiy komissiya yig‘ilishi kun tartibida quyidagi masalalar ko'rib chiqildi.
1.O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-fevraldagi PQ-48-sonli qarorining ijrosini ta’minlash haqida.
2. 2026-yilda Shovot tumani bo‘yicha “Alkogol mahsulotlari”ni realizatsiya qilish huquqi hamda umumiy ovqatlanish korxonalari tomonidan “Alkogol mahsulotlari”ni realizatsiya qilish uchun yig‘imlarning cheklangan stavkalarini oshirish to‘g‘risida.
3.Shovot tumanida tashkil etilgan “Infratuzilma va ijtimoiy barqarorlik” jamg‘armasidan mablag‘ ajratish to‘g‘risida.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-fevraldagi
“2026-yilda hududlarni yangicha yondashuvlar asosida rivojlantirish orqali aholi daromadini oshirish, barqaror ish o‘rinlari yaratish hamda kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-49-sonli qarori ijrosi.
5.Shovot tumanida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 26-dekabrdagi “Mahalliy budjetlar va budjet tashkilotlarining moliyaviy barqarorligini oshirish, budjet intizomini kuchaytirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-387-sonli qarorining ijrosini ta’minlash to‘g‘risida.
Kun tartibidagi masalalar yuzasidan mas’ul tashkilot va idoralar rahbarlarining hisobotlari tinglandi hamda tegishli qarorlar qabul qilindi.
“Адолат” СДП Хоразм вилояти Кенгашининг 2026 йил 4 февралдаги 7-сонли топшириқ хатига асосан, партия томонидан 2026 йил февраль ойи давомида сифатсиз маҳсулот ишлаб чиқарилиши, нарх-навонинг сунъий равишда оширилиши ҳамда истеъмолчилар ҳуқуқларининг бузилиши ҳолатларини ўрганиш юзасидан депутатлик назорати тадбирларини амалга ошириш белгиланган.Мазкур вазифаларни самарали ва тизимли ташкил этиш мақсадида туман ҳудудида ишчи гуруҳ шакллантирилди. Ишчи гуруҳ таркибига қуйидагилар киритилди: “Адолат” СДП туман Кенгаши раиси Меҳриноз Абдиязова; туман Кенгаши депутатлари Гулхумор Досова ва Феруза Юсупова; Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамияти туман бўлими раиси Жавлон Ҳалимов;Шовот туман Санитария-эпидемиологик осойишталиги ва жамоат саломатлиги бўлими Санитария-гигиена бўлими санитария врач ёрдамчиси Холида Маткаримова.Ишчи гуруҳ томонидан белгиланган йўналишлар бўйича ўрганиш ишлари олиб борилиб, аниқланган ҳолатлар юзасидан тегишли таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилади.