Xalq deputatlari Olmaliq shahar Kengashiga Adolat SDPdan saylangan deputat Faxriddin Matasimov tomonidan Olmaliq shahar Fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish bo‘limi o‘rganildi.
Bo'limning asosiy vazifalari tug‘ilganlikni qayd etish, yangi tug‘ilgan bolalarni rasmiy ro‘yxatga olish, tug‘ilganlik to‘g‘risida guvohnoma berish, nikohni rasmiylashtirish, nikohni qayd etish, nikoh to‘g‘risida guvohnoma berish, nikohni bekor qilish haqida qayd qilish, vafotni qayd etish, vafot etgan shaxs haqida rasmiy qayd kiritish,vafot to‘g‘risida guvohnoma berish, shaxsning ismi, familiyasi yoki otasining ismini o‘zgartirish bo‘yicha arizalarni ko‘rib chiqish, tegishli dalolatnomalarni qayta rasmiylashtirish, bolani farzandlikka olish yoki uning huquqiy holatini o‘zgartirishni qayd etish, farzandlikka olish, vasiylik va boshqa huquqiy holatlarni rasmiylashtirish, qayta dalolatnoma yoki guvohnoma berish, yo‘qolgan yoki buzilgan hujjatlarni qayta berishdan iborat.
Bo‘lim mudirasi bilan suhbat qilinib fuqarolar bilan ishlash faoliyati o'rganildi.
Bo'limda 2026-yil bugungi kun holatiga ajrimlar soni ko'payganligi sababli mahalla bilan hamkorlikda ishlash, targ'ibot ishlarini kuchaytirish masalalari kelishib olindi.