Xalq deputatlari Parkent tumani Kengashiga 14-“Cho‘qqayma” saylov okrugidan saylangan deputat Dadamatov Faxritdin Janobovich mahallalarda aholi va bolalar uchun sport inshootlari, umumta’lim maktablari,
kolledj va akademik litseylarning sport zallari va ulardagi sport anjomlari mavjudligi, ularning jihozlari holati bo‘yicha oʻz okrugida joylashgan 39-umumiy o‘rta ta`lim maktabi va
6-umumiy o‘rta ta`lim maktablarida bo`lib nazorat-taxlil tadbirini oʻtkazdi. Nazorat-taxlil tadbiri bevosita maktablar joylashgan “Mahalla yettiligi” va maktab ma`muriyati hamkorligida tashkil etildi. Oʻrganish jarayonida maktablardagi sport anjomlari va jihozlaridan unumli foydalanilayotgani aniqlandi. Shuningdek maktablarning sport zalida aholi va uyushmagan yoshlar uchun ommaviy sportni rivojlantirish va sog`lom turmush tarzini shakllantirish maqsadida mahalla miqyosida turli xil sport tadbirlari ham tashkil etilayotgaligi aniqlandi.