Xalq deputatlari Paxtakor tuman Kengashi deputati Safarov Usmanali tashabbusi bilan Favqulodda vaziyatlar tizimi xodimlari ishtirokida yig'ilish bo'lib o'tdi.
Bunday yig‘ilishning asosiy maqsadi tuman hududida xavfsizlikni ta’minlash, favqulodda vaziyatlarning oldini olish hamda aholi hayoti va mol-mulkini himoya qilish choralarini belgilab olishdan iborat.
Yig‘ilish kun tartibida, avvalo, hududdagi yong‘in xavfsizligi masalalari ko‘rib chiqildi. Jumladan, ijtimoiy soha obyektlari, maktablar, bog‘chalar, shifoxonalar, savdo majmualari va ko‘p qavatli uylarning yong‘inga qarshi holati tahlil qilindi. Yong‘in signalizatsiya tizimlarining ishlash darajasi, o‘t o‘chirish vositalarining mavjudligi hamda ularning texnik holati muhokama qilindi. Shuningdek, aholiga yong‘in xavfsizligi qoidalarini tushuntirish bo‘yicha targ‘ibot ishlari rejalashtirildi.
Tuman hududidagi kanallar holati, drenaj tizimlari mustahkamligi o‘rganilishini hamda kuchli shamol va bo‘ronlar paytida elektr tarmoqlari, daraxtlar va reklama konstruksiyalarining xavfsizligi yuzasidan profilaktik choralar belgilab olindi.
Yig‘ilishda, shuningdek, favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik rejasi ko‘rib chiqildi. Tezkor shtablar faoliyati, aholini ogohlantirish tizimi, evakuatsiya yo‘nalishlari va vaqtinchalik joylashtirish punktlari aniqlashtiriladi. Zarur texnika va moddiy resurslar zaxirasi masalasi ham muhokama qilindi.
Bundan tashqari, tuman miqyosida profilaktik choralar belgilab olindi. Aholi o‘rtasida tushuntirish ishlari, o‘quv-seminarlar, ko‘rgazmali mashg‘ulotlar va amaliy o‘quv mashqlari tashkil etish rejalashtirildi. Ta’lim muassasalarida xavfsizlik bo‘yicha darslar o‘tkazish, mahallalarda ogohlantiruvchi buklet va eslatmalar tarqatish hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Xulosa qilib aytganda, bunday hamkorlik yig‘ilishlari tuman hududida xavfsizlikni mustahkamlash, favqulodda vaziyatlarning oldini olish hamda tezkor va samarali harakat qilish tizimini yo‘lga qo‘yishda muhim ahamiyat kasb etadi. Deputatlar va favqulodda vaziyatlar xodimlarining o‘zaro hamjihatligi aholi tinchligi va barqarorligini ta’minlashda asosiy omil hisoblanadi.