O'zbekistonning rahbari tomonidan “Markaziy Osiyo + Yaponiya” birinchi sammitida bildirgan nutqi, shubhasiz, mamlakatimizning tashqi siyosatiga yangi poydevor qo'ygan muhim bir voqeaga aylandi. Ushbu sammit zamon talablariga javob beruvchi, strategik rejalashtirilgan va amaliy tashabbuslarga boy nutq bilan ochildi.
Tashkil etilgan mazkur sammit, asosan, Markaziy Osiyo davlatlari va Yaponiya o'rtasida iqtisodiy va madaniy hamkorlikni rivojlantirishga, barqaror iqtisodiy o'sishga erishishga qaratilgan edi.
Mamlakatimiz rahbari tomonidan taqdim etilgan tashabbuslar, o'z navbatida, nafaqat yosh avlodning rivojlanishi, balki har bir davlat uchun barqaror iqtisodiy o'sish sur'atlariga o'z ta'sirini ko'rsatishi uchun tayyorlangan edi.
Natijada, Prezidentimizning ushbu sammitdagi nutqi nafaqat bugun, balki kelajakda ham Markaziy Osiyo va Yaponiya o'rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.