Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-may kuni maktab ta'lim tizimidagi islohotlar samaradorligini yanada oshirish bo'yicha ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektr yig'ilishi o'tkazdi va ta'lim tizimiga bag'ishlangan videoselektr yig'ilishida mahalliy Kengashlar deputatlariga ham muhim ustuvor vazifa va topshiriqlar belgilab berildiXalq deputatlarlari Viloyat Kengashi deputati Mirzayev AbdurazzakXakq deputatlari Navoiy shahar Kengashi deputati Fayziyeva Feruza, Xalq deputatlari Nurota tuman Kengashi deputati Hamidova Shahlo va Viloyat Sog'liqni saqlash birlashmasi Sil kasalligiga qarshi kurashish dispanseri bo'lim boshlig'i Ro'ziqulov Xamidullo ishtirokida tuman tibbiyot birlashmasi hamda maktabgacha vaumumiy o'rta ta'lim maktablari o'rganildi. Deputatlar maktab va maktabgacha ta'lim tashkiloti o'rganilganda umumta'lim maktablardagi o'quvchilar soni, maktabning quvvati va qamrov darajasi, ta'lim jarayonining sifati, bitiruvchilarning oliy ta'lim muassasalariga kirish ko'rsatkichlari, kutubxona holati, o'quvchilarning darsliklar bilan ta'minlanganlik holati, moddiy texnik bazasi, o'qituvchilarning malaka darajalari o'rganildi. Sohadagi kamchiliklar yuzasidan tegishlicha soha rahbarlariga kamchiliklarni bartaraf etish bo'ycha tavsiyalar berildi. Shuningdek, deputatlar tuman tibbiyot birlashmasida bo'lib poliklinika va bo'limlarda bemorlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishishdi. Tibbiyot muassasida oliy ma'lumotli shifokorlarning yetishmasligi, hujjatxonalarning sanitar holati, poliklinikada imkoniyati cheklangan bemorlar uchun pandus muhimligi haqida to'xtalishdi.