Xalq deputatlari Ishtixon tumani Kengashining Korrupsiyaga qarshi kurashish, davlat organlarida ochiqlikni ta’minlash va huquqiy masalalar bo‘yicha doimiy komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
🔹 Yig‘ilish kun tartibidagi asosiy masala — O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 17-yanvardagi PF-5633-son Farmoni ijrosini ta’minlash doirasida hududdagi tashkilotlar rahbarlarining murojaatlar va aholi muammolari bilan ishlash holati yuzasidan 2025-yil davomida amalga oshirilgan ishlari to‘g‘risidagi axborot muhokama qilindi.
📊 Mazkur masala yuzasidan Ishtixon tumani Xalq qabulxonasi yetakchi mutaxassisi X. Xazratqulov tomonidan batafsil axborot taqdim etildi.
• Prezidentning Virtual va Xalq qabulxonalariga tumandan 5 316 ta murojaat kelib tushgan;
• Shundan 3 577 tasi (67,3%) ijobiy hal etilgan, 1 472 tasiga huquqiy tushuntirish berilgan;
• Murojaatlar soni o‘tgan yilga nisbatan 23,7 foizga kamaygan.
➖ Murojaatlarning asosiy yo‘nalishlari:
• Nafaqa, moddiy yordam va pensiya masalalari;
• Ijro ishi, aliment va qarzdorlik;
• Gaz va elektr ta’minoti, hisob-kitoblar;
• Tibbiy xizmatlar, nogironlik, davolanish;
• Uy-joy ta’minoti, ish bilan bandlik, ijtimoiy masalalar.
➖ 2025-yil davomida:
• Tumanda 335 marotaba ommaviy sayyor qabullar tashkil etildi;
• 905 nafar fuqaroning murojaati qabul qilinib, ularning yarmi ijobiy hal etildi;
• Xalq qabulxonasi tomonidan monitoring, joyiga chiqib o‘rganish, tahlillar, seminarlar va tushuntirish ishlari tizimli ravishda amalga oshirildi.
📌 Yig‘ilishda: