Qishloq xo‘jaligida yangi bosqich: Prezidentimiz belgilagan ustuvor vazifalar asosida tumanimiz oldidagi dolzarb maqsadlar
✔️Joriy yilning 10-dekabr sanasida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Qishloq xo‘jaligi sohasi xodimlari kuni munosabati bilan soha vakillari bilan o‘tkazgan muloqoti mamlakatimiz agrar sohasida yangi islohotlar, yondashuvlar va maqsadlar bosqichini boshlab berdi. Ushbu uchrashuvda qishloq xo‘jaligi xodimlarining mehnati e’tirof etilib, ekologik barqarorlik, hosildorlikni oshirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash kabi dolzarb masalalar bo‘yicha muhim topshiriqlar berildi.
✔️Prezident ta’kidlaganidek, bugungi kunda qishloq xo‘jaligini innovatsion rivojlantirish nafaqat soha samaradorligini oshiradi, balki aholi farovonligi va milliy iqtisodiyotning barqaror o‘sishiga xizmat qiladi. Shundan kelib chiqib, tumanimiz miqyosida belgilangan ustuvor vazifalarni hayotga tatbiq etish uchun keng ko‘lamli ishlar amalga oshiriladi.
Tuman oldida turgan asosiy yo‘nalishlar va istiqbolli vazifalar:
1. Zamonaviy agrotexnologiyalarni joriy etish
📰Tumanimizda suvni tejovchi tomchilatib sug‘orish, dronlar orqali kuzatuv va ishlov berish, raqamli agroxizmatlar kabi ilg‘or texnologiyalar bosqichma-bosqich kengaytiriladi. Bu nafaqat hosildorlikni oshiradi, balki resurslardan samarali foydalanishga olib keladi.
2. Yer va suv resurslarini oqilona boshqarish
✔️Melioratsiya tizimlarini yaxshilash, mavjud suv taqchilligini kamaytirishga qaratilgan loyihalar amalga oshiriladi. Qishloq xo‘jaligi yerlaridan unumli va ekologik barqaror foydalanish ustuvor vazifa bo‘ladi.
3. Fermerlarni qo‘llab-quvvatlash va ularning tashabbuslarini rag‘batlantirish
✔️Fermer xo‘jaliklari bilan muntazam muloqot yo‘lga qo‘yilib, ularga imtiyozli kreditlar, subsidiyalar, sifatli urug‘lik yetkazish bo‘yicha amaliy yordam kuchaytiriladi. Fermerlarning barcha taklifi va tashabbuslari tuman darajasida o‘rganilib, tezkor choralar ko‘riladi.
4. Intensiv bog‘lar, issiqxonalar va yuqori rentabelli ekinlar salohiyatini kengaytirish
✔️Tumanimizda intensiv bog‘dorchilik, issiqxonachilik va eksportbop mahsulotlar yetishtirishni kengaytirish orqali nafaqat ichki bozorni ta’minlash, balki tashqi bozorlarga chiqish imkoniyatlari ham oshiriladi.
5. Oziq-ovqat xavfsizligi va bozor barqarorligini ta’minlash
✔️Mahalliy iste’mol bozoridagi narx barqarorligini ta’minlash uchun yil davomida muvozanat mexanizmlari, zahiralar shakllantirish va saqlash tizimlari yo‘lga qo‘yiladi. Mahsulotlar sifatini oshirish va iste’molchiga yetkazilguncha yo‘qotishlarni kamaytirish bo‘yicha yangi yondashuvlar joriy etiladi.
Xulosa o‘rnida
✔️Prezidentimiz tomonidan belgilangan ustuvor yo‘nalishlar tumanimiz uchun ham bir qator yangi vazifalar, ayni paytda katta imkoniyatlar yaratmoqda. Ushbu vazifalarni bajarish orqali biz qishloq xo‘jaligi sohasida raqobatbardosh, yuqori hosilli, texnologik jihatdan zamonaviy hamda iqtisodiy jihatdan barqaror tizimni shakllantirishimiz lozim.