Tuman Kegashi deputatlari tuman tadbirlarida
O‘zaro qo‘shnichilik va millatlararo totuvlik – bu insoniyatning eng yuksak qadriyatlaridan biridir. Turli millat va madaniyatlar o‘rtasida hurmat va hamjihatlikni ta’minlash, jamiyatni rivojlantirishda, tinchlik va barqarorlikni saqlashda muhim ahamiyatga ega.
Millatlararo totuvlik – bu nafaqat bir-birini tushunish va hurmat qilish, balki turli xalqlar o‘rtasida o‘zaro do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashga, shu orqali insoniylikni ulug‘lashga yo‘naltirilgan bir qadriyatdir.
Zomin tumanining Turkman mahallasi – bu millatlararo totuvlik va do‘stlikni mustahkamlashga qaratilgan go‘zal bir namunadir. Yurtimizda bo‘lib o‘tgan tadbirlar, an’anaviy bayramlar va ma’naviy uchrashuvlar, millatlararo hamjihatlik va madaniy boyliklarni yanada keng targ‘ib etishga xizmat qilmoqda. Turkman mahallasida bo‘lib o‘tgan tadbir shularning yorqin namunalaridan biridir.
Zomin tumanidagi Turkman mahallasida o‘tkazilgan bayram tadbiri "Do‘stlik va hamjihatlik ulug‘langan yurt" shiori ostida tashkil etildi. Ushbu tadbir, millatlararo totuvlikni mustahkamlash, turli xalqlar o‘rtasida do‘stlikni rivojlantirish va o‘zaro hurmatni oshirishga yo‘naltirilgan edi. Tadbir doirasida o‘zbek va qo‘shni xalqlarning milliy an’analarini, qadriyatlarini tarannum etuvchi ko‘rgazmalar va madaniy dasturlar tashkil etildi.
Bayram tadbiriga tashrif buyurganlar, o‘zbek va qo‘shni xalqlarning boy madaniyatini, musiqa va kuy-qo‘shiqlarini tinglab, har bir xalqning o‘ziga xos urf-odatlari va qadriyatlarini yaxshiroq anglash imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Tadbirda qatnashgan har bir kishi, millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlashning naqadar muhimligini chuqur anglab yetdi.
Millatlararo totuvlikni ta’minlash nafaqat bugungi kunimiz uchun, balki kelajagimiz uchun ham katta ahamiyatga ega. Har bir millatning o‘ziga xos madaniyati, tarixi va qadriyatlari bor. Ularni hurmat qilish, boshqalarga ochiq bo‘lish, turli xalqlar bilan hamkorlikda yashash – bu jamiyatda tinchlikni saqlashning eng muhim tamoyillaridir.
Zomin tumanidagi tadbir, aynan shu qadriyatlarni targ‘ib etishga qaratilgan bo‘lib, millatlararo hamjihatlikni yanada kuchaytirishga xizmat qildi. Ushbu tadbirda qatnashganlar o‘zaro do‘stlik, hurmat va sabr-toqatning nafaqat madaniy tadbirlar orqali, balki kundalik hayotda ham qanday muhim ekanligini ko‘rdilar. Shuningdek, bu kabi tadbirlar turli xalqlar o‘rtasida o‘zaro muloqotni rivojlantirish, xalqlararo hamjihatlikni mustahkamlashga hissa qo‘shadi.
Zomin tumanining Turkman mahallasida bo‘lib o‘tgan bayram tadbiri, o‘zaro qo‘shnichilik va millatlararo totuvlikning ulug‘lanishi, jamiyatda tinchlik va barqarorlikni saqlashga qaratilgan muhim bir voqea bo‘ldi. Ushbu tadbir, har bir millatning o‘ziga xos madaniyatini hurmat qilish va do‘stlikni mustahkamlashning muhimligini yurtimiz fuqarolariga yanada chuqurroq anglatdi.
Millatlararo totuvlikni yanada mustahkamlash, jamiyatni yanada yuksaltirish, hamjihatlik va hurmatga asoslangan kelajakni qurish – bu bizning eng oliy maqsadlarimizdir.