Xalq deputatlari Toyloq tumani Kengashining 2025-yildagi faoliyati: tahlil va natijalar
2025-yil davomida Xalq deputatlari Toyloq tumani Kengashi tomonidan mahalliy davlat hokimiyati va vakillik organlari faoliyatini samarali tashkil etish, aholi manfaatlarini himoya qilish hamda hududiy ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni ta’minlashga qaratilgan muhim ishlar amalga oshirildi. Kengash faoliyati ochiqlik, qonun ustuvorligi va jamoatchilik bilan muloqot tamoyillari asosida olib borildi.
Sessiyalar va qarorlar faoliyati tahlili
Hisobot yilida Kengash kotibiyati tomonidan jami 14 ta sessiya o‘tkazilib, 153 ta qaror qabul qilindi. Ushbu qarorlarning salmoqli qismi ijro organlari faoliyati ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan bo‘lib, xususan 43 tasi hisobotlarni eshitish, 11 tasi axborotlarni eshitish, 10 tasi nazorat-tahlil tadbirlariga oid qarorlarni tashkil etdi. Bu holat Kengashning nazorat funksiyasi tizimli yo‘lga qo‘yilganidan dalolat beradi.
Shuningdek, 25 ta vakolat doirasidagi qarorlar hamda 10 ta hokim qarorlarini tasdiqlash bo‘yicha qarorlar qabul qilinib, mahalliy ijro hokimiyati bilan hamkorlik mustahkamlandi. E’tiborlisi, partiya guruhlari tashabbusi bilan bog‘liq 3 ta dasturiy qaror qabul qilingan bo‘lib, bu siyosiy institutlarning faolligi oshib borayotganini ko‘rsatadi.