“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilishi haqida yangilangan ma'lumotlarga asosan:
Nima uchun muhokama qilinmoqda?
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi – bu O‘zbekiston Respublikasining rivojlanish yo‘nalishlarini belgilab beruvchi kompleks hujjatdir. Strategiya barcha sohalarda — iqtisodiyot, ijtimoiy himoya, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, xavfsizlik va boshqaruvda barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishishni ko‘zda tutadi.
Jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilishi
• Strategiya 2023 yil 31 iyuldan boshlab jamoatchilik muhokamasi uchun “Regulation.gov.uz” va “2030.strategy.uz” portallarida e’lon qilindi. Fuqarolar, ekspertlar, biznes va nodavlat sektor vakillari hujjat bilan tanishib, takliflar berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
• Muhokama jarayonida strategiya va unga bog‘liq chora-tadbirlar loyihalari fuqarolar fikriga ochiq qoldirildi — taklif va mulohazalar qabul qilindi.
Strategiyaning mazmuni va afzalliklari
Strategiya loyihasida quyidagi asosiy yo‘nalishlar va 100 dan ortiq maqsadlar belgilangan:
• har bir fuqaroning salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun sharoit yaratish;
• barqaror iqtisodiy o‘sish va farovonlikni ta’minlash;
• ekologik muhofaza va resurslar boshqaruvi;
• qonun ustuvorligi va samarali boshqaruvni mustahkamlash;
• xavfsiz va tinch jamiyat qurish.
Xalqaro va ekspert muhokamasi
2026 yil boshida strategiya loyihasi xalqaro hamjamiyat bilan ham jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi, bunda 150 dan ortiq ekspertlar, Oliy Majlis a’zolari, xorijiy elchilar va BMT agentliklari vakillari ishtirok etishmoqda. Bu jarayon strategiyaning xalqaro standartlarga mosligini yanada ta’minlash, dunyo tajribasini hisobga olish maqsadida o‘tkazilmoqda.
Xulosa
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasining jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilishi — bu:
• fuqarolar, ekspertlar va jamiyat institutlari fikrini hisobga olish;
• strategiya mazmunini yanada takomillashtirish;
• tashabbuslarni keng jamoatchilikka yetkazish uchun ochiq jarayon tashkil etishdir.