Халқ депутатлари Янгиқўрғон туман Кенгашидаги “АДОЛАТ”  СДП  депутатлик гуруҳи томонидан Янгиқўрғон туман Маданият маркази  томонидан   2025 йилда амалга оширилган  ишлар ва жорий йил режалари ҳамда   соҳадаги мавжуд муаммолар юзасидан Янгиқўрғон туман  Маданият маркази  директори  Н. Қирғизбоеванинг  ҳисоботини эшитилди
Senatda xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlari raislari hamda hokimlar uchun o‘quv seminarlari davom etmoqda. (https://senat.uz/events/post-4600)
Халқ депутатлари туман Кенгаши депутати Мирзалиев Хабибулло томонидан Сойбўйи маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида жойлашган қабристонни ободонлаштириш ишлари амалга оширилди
Президент Мурожаатномаси - амалий ҳаракатлар дастури Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис ва кўп миллатли халқимизга йўллаган навбатдаги Мурожаатномаси мамлакатимиз тараққиётининг янги босқичидаги устувор йўналишлар, стратегик мақсад ва вазифаларни аниқ белгилаб берган муҳим сиёсий ҳужжат сифатида тарихий аҳамиятга эга.
Янги йил — эзгулик ва саховат байрами! Янги йил байрами муносабати билан Ғовозон маҳалла фуқаролар йиғинида ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини қўллаб-қувватлаш мақсадида хайрия тадбири ташкил этилди. 🤝 Мазкур тадбир халк депутатлари Янгиқўрғон туман Кенгаши депутати Ашуров Алишер Иброхимович ташаббуси билан амалга оширилиб, боқувчисини йўқотган ва ёрдамга муҳтож 35 нафар оилага 15 турдаги озиқ-овқат маҳсулотларидан иборат ёрдам пакетлари топширилди. 📦 Ёрдамлар белгиланган тартиб ва шаффофлик асосида тарқатилди. ✨ Бу каби хайрия тадбирлари аҳолининг турмуш даражасини яхшилаш, ижтимоий ҳимояни кучайтириш ҳамда байрам муносабати билан юртдошларимизга моддий ва маънавий кўмак кўрсатишга хизмат қилади. 👉 Келгусида ҳам эҳтиёжманд оилаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган эзгу ишлар давом эттирилади.
Prezident Murojaatnomasi mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Xalq deputatlari Termiz tuman Kengashi deputati, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Termiz tuman Kengashi raisi, G. Shafoatova ishtirokida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasining mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Murojaatnomada belgilab berilgan ustuvor yo‘nalishlar, mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, xalq farovonligini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar, shuningdek, mahallaning jamiyatdagi o‘rni va nufuzini yanada mustahkamlash masalalari atroflicha muhokama qilindi. Xususan, aholi turmush darajasini yaxshilash, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, bandlikni ta’minlash, yoshlar va xotin-qizlar bilan manzilli ishlash, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davra suhbati davomida Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar, davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, mahalla institutining vakolat va mas’uliyatini oshirishga qaratilgan islohotlarning mazmun-mohiyati ishtirokchilarga keng va batafsil tushuntirib berildi. Shuningdek, mahalla tizimi orqali jamiyatdagi ijtimoiy muammolarni joyida hal etish, aholining faolligini oshirish, sog‘lom ijtimoiy-ma’naviy muhitni shakllantirish muhim vazifa ekani ta’kidlandi.
Tadbir yakunida Murojaatnomada belgilangan vazifalarni hayotga tatbiq etishda davlat organlari, jamoatchilik vakillari va fuqarolarning hamjihatligi muhim ahamiyat kasb etishi, jamiyatni yuksaltirish va Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida har bir fuqaro mas’uliyat bilan faol ishtirok etishi zarurligi qayd etildi.