"Topshiriq kutmay, proaktiv tashabbus bilan ishlash" – hudud va tarmoqdagi xavf va imkoniyatlarni oldindan aniqlash .
Aholi va biznes bilan samarali muloqotni kuchaytirish, muammolarni tezda hal etish tizimini tashkil etish zarurligi
Yo‘l-yo‘riqlar va ustuvor chora-tadbirlar
Iqtisodiy rivojlanish – bojxona va soliq tizimini soddalashtirish orqali ishlab chiqarish va eksportni rag‘batlantirishga ahamiyat qaratildi.
Mahalliy byudjet dasturlari – kam ta’minlangan oilalar hamda yoshlar bandligini oshirish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rish.
Infratuzilma loyihalari – hududlarda rejalashtirilgan barcha infratuzilma ishlarini muddatida yakunlash.
Monitoring va ijro intizomi – vazirliklar va viloyat hokimliklari hisobotlarini har chorakda topshirish. Samaradorlik pasaysa, javobgarlik choralari belgilanishi.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek:
“Tinchlik, adolat va inson qadrini ulug‘lashga bo‘lgan ehtiyoj har qachongidan ham oshib bormoqda ekanligi. Shu bois har bir rahbar proaktiv qarorlar qabul qilib, aholi va biznesdagi so‘rovlarni tez-tez hal qilib borishi, O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligini mustahkamlash va aholi farovonligini oshirishda hal qiluvchi qadamlardan biri sifatida alohida etirofga munosibdir.