Chiqindi uchun xizmat narxini oshirish kerakmi? Nega?
Xalq deputatari viloyat Kengashi deputati, agrar, suv xo‘jaligi va ekologiya masalalari bo‘yicha doimiy komissiyasi raisi Baxtiyor Abdullayev olib borgan anjuman ko‘proq muhokama shaklida o‘tdi. Unda dastlab, Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi viloyat boshqarmasi boshlig‘i Bekzod Payshanov viloyatda chiqindilarni olib chiqish va qayta ishlash holati, tizimdagi muammolar va ularni hal qilish bo‘yicha taklif qilinayotgan yechimlar haqida ma’lumot berdi.
Ta’kidlanganidek, shu kunda viloyatning 1123 ta mahallasidagi 794770 ta xonadondan chiqindilarni olib chiqish tashkil etilgan. Jarayonga mas’ul tashkilotlarning 411 ta maxsus texnikasi hamda 2 ming nafardan ziyod xodimi jalb qilingan. Biroq amaldagi tariflarning pastligi, qo‘shimcha daromadning yo‘qligi sababli korxonalar moliyaviy barqaror faoliyat yurita olmayapti. Bu o‘z navbatida xizmat ko‘rsatish sifatining pasayishiga olib kelmoqda.
Viloyat hokimining 2024 yildagi tegishli qarori bilan Samarqand shahri va tumanida aholi tarifi bir kishi uchun bir oyda 5600 so‘m, boshqa tuman va shaharlarda 4624 so‘m qilib belgilangan. Yangi taklifga ko‘ra, buni Samarqand shahri va tumani aholisiga 9500, yuridik shaxslariga 1 metr kub uchun 124 ming so‘m, qolgan tuman va shahar aholisiga 8 ming hamda yuridik shaxslariga 1 metr kub uchun 100800 so‘m qilib belgilash nazarda tutilgan.