Oltinsoy tumanidagi "Xalqabod" mahalla fuqarolar yig‘inida Xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari tomonidan mahalla yettiligi vazifalarining bajarilishi bo‘ycha ishlar olib borildi.
mahalla raisi – ehtiyojmand oilalarga uy-joyini yaxshilashga ko‘maklashish;
hokim yordamchisi – ishsizlarga ish topishga ko‘maklashish;
yoshlar yetakchisi – yoshlarni sport, musiqa va to‘garaklarga jalb etish;
xotin-qizlar faoli – ayollarni tadbirkorlik, kasanachilik, hunarmandchilikka jalb qilish;
Profilaktika inspektori Mahallada huquqbuzarliklarning oldini olish, jamoat tartibini saqlash va xavfsiz muhitni ta’minlash, fuqarolarning qulay atrof-muhitga bo‘lgan huquqlarini amalga oshirishda ko‘maklashish;
soliq xodimi – mahalladagi imkoniyatlarni ishga solib, soliq bazasini kengaytirish, tadbirkorlik faoliyatini qonuniylashtirishga hamda o‘zini o‘zi band qilganlarga kichik biznes toifasiga o‘tishga ko‘maklashish;
ijtimoiy xodim – yolg‘iz keksa, nogiron va boshqa muhtojlarga ijtimoiy xizmat ko‘rsatish kabi aniq vazifalar bilan shug‘ullanish.
Mazkur o‘rganishdan ko‘zlangan asosiy maqsad — "mahallabay" ishlash tizimi asosida aholi muammolarini aniqlash, tezkor yechim topish va aholi roziligini ta’minlashdan iboratdir.