Ta’lim muassasalaridagi ma’naviy-ma’rifiy muhit va uning o‘quvchi-yoshlarga ta’siri
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023- yil 2-fevral kuni Farg‘ona viloyatiga tashrifi doirasida berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlashga yo‘naltirilgan Farg‘ona viloyati hokimining 28/01-49-sonli yig‘ilish bayonining 7-bandiga asosan Farg‘ona tumanida aholini madaniy xordiq chiqarishlari, hududda ma’naviy-ma’rifiy muhitni yanada yaxshilash, yoshlarni bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari, aholiga ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishlash belgilangan.
Yuqoridagi belgilangan vazifalar ijrosini o‘rganish maqsadida Xalq deputatlari Farg‘ona tuman Kengashining "Yoshlar siyosati, xotin-qizlar va gender tenglik masalalari bo‘yicha doimiy komissiya" raisi O.Dadajonova, XDP tuman Kengashi raisi B.Sobirova, tuman hokimi maslaxatchisi M.Obidovalar tumanda joylashgan 55-sonli umumta’lim maktabida bo‘lib, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Farg‘ona tuman bo‘linmasi tomonidan tashkillangan O‘zbek she’riyatining otashnafas shoirasi, inson ruhiyati dunyosining betakror kuychisi, bahorni ilk kuni bilan yodga olinuvchi shoira Zulfiyaxonim tavalludining 108 yilligini keng nishonlash yuzasidan 1- va 2- sektor hududlarida joylashgan umumta’lim maktablarining 17 nafar yuqori sinf o‘quvchilari o‘rtasida “Balli qizlar” ko‘rik tanlovi xay’at a’zolari sifatida ishtirok etdilar. Tanlov uchta shart bo‘yicha o‘tkazildi.
Tanlovning asosiy maqsadi o‘quvchi qizlarimizni vaqtlarini mazmunli o‘tkazish bilan birgalikda, ularda kitobga mehr uygotish hamda kelajak hayotga tarbiyalashdan iboratdir.
Tanlov yakunida goliblarga "Faxriy yorliq"lar hamda esdalik sovg‘alari topshirildi.