Xalq deputatlari Olmazor tuman Kengashi deputati Feruza Salomova - Rasmiy munosabat
Mamlakat lideri tomonidan bildirilayotgan tashabbuslar umumbashariy muammolarga (iqlim, tinchlik, terrorizm, ta'lim, suv resurslari, yoshlar, islom ma'rifati va h.k.) taalluqli boʻlib, faqat Oʻzbekiston emas, balki boshqa koʻplab davlatlarning manfaatiga ham mos keladi.
- Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda tinchlikni ta'minlash, yaxshi qoʻshnichilikni yoʻlga qoʻyish va integrasiya jarayonlarini chuqurlashtirish boʻyicha amaldagi natijalarni koʻrsatmoqda. Bu esa mamlakatimiz ilgari surayotgan tashabbuslarga ishonch uygʻotadi.
- Afg’onistonga har tomonlama yordam berish uchun maxsus rezolyusiya taklif qilindi.
- G’azo sektori va Ukrainadagi urushlarni siyosiy yo’l bilan tugatish masalasini ko‘tarildi.
- EKOSOS va YuNKTAD shafeligida Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiy taraqqiyoti masalalariga bagʻishlangan xalqaro forum oʻtkazish, YuNIDO bilan sanoatda “yashil” texnologiyalar mintaqaviy xabini tashkil etish, mintaqamizda suv resurslaridan oqilona foydalanish, “yashil” makon barpo etish hamda demografik barqarorlikka erishish boʻyicha dasturlarni qabul qilish tashabbuslari ilgari surildi.
- Bosh Assambleyaning Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy integrasiyani chuqurlashtirishga qaratilgan harakatlarini qoʻllab-quvvatlashga doir rezolyusiyasini qabul qilish taklif etildi.
- AQSh ning 50 ta eng yirik kompaniyalari bilan 105 mlrd dollar shartnomalar imzolandi.