Таълим ислоҳотлари: ютуқлар, муаммолар ва янги имкониятлар
OʼzLiDeP Самарқанд шаҳар Кенгаши депутатлик гуруҳи аъзолари шаҳардаги нодавлат, хусусий мактабгача таълим ташкилотлари, мактаб, техникум ҳамда Олий таълим муассасаларнинг фаолияти билан яқиндан танишиб, у ерда ёшларнинг таълим-тарбия олишлари учун яратилган шароитлар ҳамда муассасалардаги таълим сифати ва самарадорлиги холатини ўрганилди. Депутатлар муасасалардаги ўқувчи-ёшлар ҳамда ўқитувчи-профессорлар билан Президентимиз
аҳбарлигидаги мактаб талимидаги видиоселектр йиғилишидаги долзарб масаласи ҳам талим тизимидаги ислоҳотларнинг самарадорлигини ошириш ва хусусий таълимнинг афзалликлари ҳамда мавжуд муаммолари юзасидан суҳбатлашди.Бугуни кунда Самарқанд шаҳрида хусусий МТТ сони 50 та, ДХШ МТТ сони 3 та, оилавий МТТ сони 227 тани ташкил этса, хусусий мактаблар сони 23 тани, хусусий техникумлар сони эса 3 тани, хусусий ОТМ сони 6 тани ташкил этади.2024 йилда шаҳардаги 5 та умумтаълим мактабларида қурилиш ва таъмирлаш ишлари олиб борилиб, натижада 4060 минг янги ўқувчи ўрнини яратилган бўлиб, 13 та мактаб янги баҳолаш тизимига ўтказилган. Самарқанд шаҳрида 2025 йилда 7 та умумтаълим мактабларида қурилиш ва таъмирлаш ишлари олиб борилади ва 1500 минг янги ўқувчи ўрнини яратилади. Ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида 62,1 % ўқувчилар тўгаракларга жалб этилади. Миллий ва халқаро сертификат олган ўқитувчилар улуши 100 % га етказилиш режалаштирилган. Шуни алоҳида қайд этиш лозим, шаҳарда 1 та “Жасорат мактаби” ташкил этилади. ️Шу билан бирга ташриф давомида муассасалардаги мавжуд муаммолар ва уларнинг ечими бўйича таклифлар депутатлар томонидан умумлаштирилиб, тегишлилиги бўйича масъул ташкилотларга тақдим этилиши бўйича келишиб олинди