Saxovat — Insoniylikning Oliy Namunasi: Deputat Tashabbusi Amalda
Xalq dardi bilan yashash, saylovchilarning holidan xabardor bo‘lish bugungi kun deputatining asosiy mezoniga aylangan. Xalq deputatlari Baliqchi tuman Kengashi deputati X.Sobirova tomonidan amalga oshirilgan navbatdagi xayriya tadbiri ham aynan ana shunday ezgu maqsadga xizmat qildi.
Muammo O‘rganildi, Amaliy Ko‘mak Ko‘rsatildi
Deputat o‘zi saylangan hududdagi ehtiyojmand va kam ta’minlangan oilalar sharoitini o‘rganish davomida, ijtimoiy himoyaga muhtoj xonadonlar ro‘yxatini shakllantirgan edi. Biroq, X.Sobirova faqatgina o‘rganish va muammoni qayd etish bilan cheklanib qolmasdan, qishning qahraton kunlarida ushbu oilalarga haqiqiy madadkor bo‘lishga ahd qildi.
Birlashgan — o‘zar, Birlashmagan — to‘zar.
Deputat tashabbusi bilan mahalla faollari va saxovatpesha homiylar bir nuqtaga jamlandi. Hamjihatlikda amalga oshirilgan ishlar natijasida:
Ehtiyojmand oilalarga qishki kiyim-kechaklar tarqatildi.
Ro‘zg‘or xarajatlari va kundalik ehtiyojlar uchun naqd pul mablag‘lari topshirildi.
Xonadon egalari bilan dildan suhbat qurilib, ularning ijtimoiy muammolarini hal etish bo‘yicha maslahatlar berildi.
"Deputatimizning bu e’tibori biz uchun kutilmagan sovg‘a bo‘ldi. Qishning sovug‘ida ham kiyim, ham moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashganidan juda minnatdormiz. Mana shunday xalqparvar insonlar bor ekan, o‘zimizni yolg‘iz his etmaymiz," — deydi minnatdor fuqarolardan biri.
Xulosa O‘rnida
Xalq vakilining bunday sa’y-harakatlari nafaqat moddiy yordam, balki insonlarning davlatga va adolatga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashga xizmat qiladi. Zero, saxovat bor joyda baraka, o‘zaro mehr-oqibat bor joyda esa taraqqiyot bo‘ladi.