Aholiga tibbiy xizmat sifati va aholini bepul dori - darmon bilan ta’minlanish holati tuman Kengashi deputatlari nazoratida.
Xalq deputatlari tuman Kengashi deputati 18-Hazortut saylov okrugi deputati Jumayeva Mo’mina Toshpo’latovna “Hazortut” mahalla fuqarolar yig‘ini ettiligining olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Tuman Kengashi deputatlari “Madad” NNT bilan hamkorlikda aholini qiynab kelayotgan masalalarni atroflicha o‘rganib, mavjud muammolarni hal etish yuzasidan amaliy choralar ko‘rildi.
Tuman kambag’allikni qisqartirish va bandlikka ko’maklashish bo’limida, “Tumanda kambag’allikni qisqartirish bandlikni ta’lim va kasbga o’qitish dasturlari samaradorligi bo’yicha tuman Kengashi deputatlari tomonidan o’rganildi:
Mahalla xotin-qizlar faoli tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligi deputat tomonidan o’rganildi.
Bugun, 9-fevral – "shams ul-millat" — millat quyoshi tavallud topgan kun! Alisher Navoiy tavalludiga 585 yil to‘ldi.
Ko‘ngil mulkining sultoni — Alisher Navoiy siymosiga yuksak ehtirom!
Joylarda aholi murojaatlari deputat tomonidan samarali hal etilmoqda!
BAHOR YAQIN, UYGʻON, ELIM!
Senatda Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha Parlament komissiyasi majlisi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 25-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasini barqaror rivojlantirish sohasidagi Milliy maqsad va vazifalarning 2030-yilgacha bo‘lgan davrda amalga oshirilishini nazorat qilish bo‘yicha Parlament komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlis Parlament komissiyasining hamraislari, Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva hamda Qonunchilik palatasi spikeri Nuriddin Ismailov boshchiligida bo‘lib o‘tdi.
Unda Barqaror rivojlanishning 10-milliy maqsadi 7-vazifasi doirasida tartibga solingan, xavfsiz, boshqariladigan mehnat migratsiyasi va samarali migratsiya siyosatini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, so‘nggi yillarda ushbu yo‘nalishda qator islohotlar amalga oshirilib, mehnat migrantlari uchun huquqiy, ijtimoiy va iqtisodiy kafolatlar kengaytirildi.
Jumladan, mehnat migratsiyasi jarayonlarini tartibga soluvchi 20 dan ortiq qonunchilik hujjatlari qabul qilindi, moliya manbalari hisobiga migrantlarning yo‘l chiptalari, “ishchi vizasi” hamda xorijiy til imtihonlari xarajatlarini qoplash mexanizmlari joriy etildi.
Mehnat migratsiyasi geografiyasi kengaytirilib, fuqarolarni yuqori daromadli davlatlarga ishga yuborish, ularni kasb-hunar va chet tillariga o‘qitish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, tashkil etilgan tartibda xorijga yuborilayotgan migrantlar soni 5 barobarga ortib, bunday davlatlar soni 3 tadan 16 taga yetdi.
Mehnat huquqlari buzilgan va o‘z ish haqini ololmayotgan fuqarolarimizning pullari ish beruvchilardan undirib berilmoqda. Xususan, so‘nggi to‘rt yilda xorijiy ish beruvchilardan 13630 nafar fuqaroning 5 mln 950 ming dollardan ziyod miqdorida ish haqi, kompensatsiya va sug‘urta pullari ular foydasiga undirilgan.
Shu bilan birga, majlisda mavjud tizimli muammolar ham qayd etildi. Jumladan, migratsiya sohasidagi qonunchilikni yagona hujjat doirasida takomillashtirish, sohaga oid xalqaro konvensiyalarni ratifikatsiya qilish, noqonuniy migratsiya oqibatlarini kamaytirish, migrantlarning huquq va manfaatlarini yana-da ishonchli himoya qilish zarurligi taʼkidlandi.
Majlis yakunida tegishli qaror va “yo‘l xaritasi” qabul qilinib, uning ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha mutasaddi vazirlik va idoralarga zarur topshiriqlar berildi.