Unga ko‘ra:
️Xalq deputatlari Sirdaryo tumani Kengashi tomonidan 2025-yil davomida 18 ta sessiya o‘tkazilgan, ularda jami 195 ta masala muhokama etilgan xamda tegishli qarorlar qabul kilingan.
- Sessiyalarda:
- Davlat organlari raxbarlarining xisobot (axborot)lari 104 marotaba eshitilgan;
- nazorat-taxlil tadbirlari doirasida hududlarni rivojlantirish dasturlari, chora-tadbirlari, muammolarni oʻrganish natijalari 5 marotaba kurib chikilgan;
- hududlarni rivojlantirish dasturlari, bosh reja, mahalliy budjet, mahalliy soliqlar va boshqa majburiy toʻlovlar miqdorlarini belgilash kabi masalalarga doir 14 ta qaror tasdiqlangan;
- vakolat doirasidagi boshqa masalalarga doir 5 ta qaror qabul qilingan.
️ Tuman Kengash deputatlari tomonidan davlat organlari mansabdor shaxslariga 98 ta (o‘tgan yilga nisbatan qariyb 2 barobarga ko‘p) deputatlik so‘rovi yuborilgan bo‘lib, ularning 98 tasiga yoki qariyb 100 foiziga (shundan,
10 tasiga yoki 10,2 foiziga muddatdan kechikib) javob berilgan.
- 2025-yilda eng ko‘p deputatlik so‘rovlari yuborgan deputatlar L.Sobirdjanova, M.Shodiyeva, Sh.Zaripov va F.Gaibovlar tomonidan 8 tadan deputatlik so‘rovlari yuborilgan.
Tuman Kengashi deputatlari tomonidan o‘z saylov okruglarida saylovchilar bilan 216 marta uchrashuvlar o‘tkazilgan. Ushbu uchrashuvlarda saylovchilar tomonidan 296 dan ziyod muammolar ko‘tarilgan.
- mazkur muammolarning 85,8 foizi yoki 254 tasi deputatlar tomonidan ijobiy hal etilishiga erishilgan.
Fuqarolar tomonidan tuman Kengashi deputatlariga117 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, ularning 92 tasi (78,6 foiz) ijobiy hal etilgan, 20 tasi (17,1 foiz) bo‘yicha tushuntirish berilgan, 3 tasi (2,5 foiz) rad etilgan, 2 tasi (1,7 foiz) ko‘rib chiqish jarayonida.
- Ma’lumot uchun: 2024-yilda fuqarolar tomonidan jami 97 ta murojaat kiritilgan bo‘lib, ularning 60 tasi (61,8 foiz) ijobiy hal etilgan, 30 tasi (30,9 foiz) bo‘yicha tushuntirish berilgan, 7 tasi (7,21 foiz) rad etilgan.
Tuman Kengash deputatlari say harakatlari bilan:
- 35 nafar fuqaroning bandligi ta’minlangan;
- 12 nafar fuqaroga kredit va subsidiya olishda yordam berilgan;
- 25 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi;
- 25 nafar ehtiyojmand fuqaroga dori-darmon vositalari berilgan.
Ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, aholini xabardor qilish maqsadida tuman Kengashining 195 ta qarori "E-Kengash” ("E-qaror”) tizimi orqali rasmiy e’lon qilingan.
ma’lumot uchun: 2024-yilda tuman Kengashining jami 175 ta qarori “E-Kengash” (“E-qaror”) tizimiga joylashtirilgan.
qabul qilingan yangi qonunlar mazmunini saylovchilarga yetkazish bo‘yicha tuman Kengashi deputatlari tomonidan joylarda 7 ta (2024 yilda 5 ta) turli targ‘ibot tadbirlari o‘tkazilgan.
Tuman Kengashi va deputatlar faoliyati ommaviy axborot vositalarida jami 351 marotaba yoritilgan boʻlib, shundan 7 tasi maxalliy, 4 tasi respublika bosma va teleradiokanallarda, 48 tasi internet veb-saytlarda, 292 tasi ijtimoiy tarmoqlarda yoritilgan.
ma’lumot uchun: 2024-yilda tuman Kengashi va deputatlar faoliyati ommaviy axborot vositalarida jami 291 marotaba yoritilgan bo‘lib, shundan
5 tasi maxalliy, 2 tasi respublika bosma va teleradiokanallarda, 36 tasi internet veb-saytlarda, 248 tasi ijtimoiy tarmoqlarda yoritilgan.
Shuningdek, o‘tkazilgan sessiyalarning 14 tasi yoki 77 foizi ijtimoiy tarmoqlarda onlayn yoritildi.