Aholini ro‘yxatga olishda joylarda tizimli ishlar va deputatlarning faol ishtiroki
Ayni paytda mamlakatimizning barcha hududlarida aholini ro‘yxatga olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuqori sur’atlarda davom etmoqda. Ushbu muhim davlat tadbirining samarali va belgilangan muddatlarda o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida joylarda zarur tashkiliy hamda amaliy choralar ko‘rilmoqda. Xususan, aholining ro‘yxatga olish jarayoniga bo‘lgan tushunchasini oshirish, uning ahamiyatini keng jamoatchilikka yetkazish yo‘nalishida muntazam targ‘ibot-tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
Fuqarolar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish va jarayon davomida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni bartaraf etish maqsadida mahalla yettiligi tomonidan manzilli yordamlar ko‘rsatib kelinmoqda. Jumladan, hujjatlarni to‘g‘ri va o‘z vaqtida rasmiylashtirishda amaliy ko‘mak berilmoqda, shuningdek, keksalar, nogironligi bo‘lgan hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj shaxslarga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shu bilan birga, hududdan saylangan xalq deputatlari ham aholini ro‘yxatga olish jarayonida faol ishtirok etib, mahalla yettiligi bilan hamkorlikda samarali ishlarni amalga oshirmoqda. Deputatlar aholi bilan joylarda bevosita muloqot o‘rnatib, ularning murojaat va takliflarini tinglamoqda, aniqlangan muammo va kamchiliklar yuzasidan tegishli tashkilotlarga takliflar kiritmoqda. Bu esa aholini ro‘yxatga olish jarayonining ochiq, izchil va samarali o‘tishiga xizmat qilmoqda.