Sho‘rqishloqda deputat uchrashuvi
Ishtixon tumanida ta’lim muassasalarida o‘quvchilarni autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirish tizimi holatini o‘rganish maqsadida tashkil etilgan ishchi guruh o‘z faoliyatini boshladi.
⚡️Ishchi guruh a’zolari 5- va 12-sonli davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida bo‘lib, mazkur muassasalarda sog‘lom ovqatlantirish jarayonini o‘rgandilar.
⚡️O‘rganish jarayonida quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratildi:
✅ovqat tayyorlanadigan binolarda tozalik va gigiyena qoidalariga rioya etilishi;
✅tayyorlanadigan taomlar sifati, bolalarga berilayotgan ovqatlar tarkibi hamda ularning kaloriya me’yorlari;
✅oziq-ovqat mahsulotlarining saqlanish sharoiti va oshxona jihozlarining sanitariya holati.
⚡️Ishchi guruh tomonidan joylarda kuzatuv va suhbatlar o‘tkazilib, aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tegishli xulosalar chiqarildi hamda ularni bartaraf etish yuzasidan amaliy tavsiyalar berildi.
⚡️Tahlillar yakuniga ko‘ra, boshqa ta’lim muassasalarida ham shunga o‘xshash o‘rganish ishlarini bosqichma-bosqich amalga oshirish belgilandi. Ushbu chora-tadbirlar tumanda bolalar uchun sog‘lom, xavfsiz va sifatli ovqatlantirish tizimini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.