Paxtakor tumanida yangi g‘oyalar, texnologiyalar va ilmiy ishlanmalarni yaratish va amaliyotga joriy etish uchun moslashtirilgan innovatsion markaz faoliyati bilan tanishildi.
Innovatsion markaz — bu yangi g‘oyalarni amaliyotga tatbiq etish, texnologik yangiliklarni yaratish va ularni iqtisodiyotning turli sohalarida qo‘llashga xizmat qiluvchi ilmiy va ishlab chiqarish muassasasidir.
Markazning asosiy maqsadi — ilmiy izlanishlar va amaliy ishlanmalarni birlashtirish, innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash hamda startaplar uchun zarur infratuzilmani yaratishdir.
Innovatsion markazlarda yangi texnologiyalarni ishlab chiqish, sinovdan o‘tkazish va joriy etish uchun maxsus laboratoriyalar faoliyat yuritadi. Shu bilan birga, yosh olimlar, tadqiqotchilar va tadbirkorlar uchun treninglar, seminarlar va tanlovlar tashkil etiladi.