Har bir qadam – sog‘lom hayotga eltuvchi yo‘l
Bugungi tezkor hayot tarzida ko‘pchiligimiz jismoniy faollikka kamroq e’tibor qaratamiz. Aslida esa sog‘lom hayotning eng oddiy va foydali yo‘li — yurishdir. Kunlik kamida 5000 qadam yurish inson salomatligi uchun juda katta ahamiyatga ega.
Shu munosabat bilan 20-Galabotir saylov okrugidan saylangan tuman Kengashi deputati A.Nishonov tomonidan " Sogʻlom hayot" haftaligi doirasida yoshlar bilan "5000 qadam" yurish marafoni boʻlib oʻtdi. Ushbu marafonga koʻngilli yoshlar, mahalla faollari va maktab oʻquvchilari faol ishtirok etishdi.
Demak, sog‘lom hayot sari intilayotgan har bir inson uchun 5000 qadam – bu kichik, ammo katta o‘zgarishlarga olib keladigan harakatdir. Bundan tashqari, yurish asab tizimini tinchlantiradi, kayfiyatni yaxshilaydi va stressni kamaytiradi. Oddiy qilib aytganda, yurish – dori vositalarisiz sog‘lom hayot sari qo‘yilgan muhim qadamlardan biridir.