Ўзбекистон Республикаси Президентининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 80-юбилей сессияси умумсиёсий мунозараларидаги нутқи мамлакатимиз учун муҳим тарихий воқеа сифатида катта аҳамиятга эга.
🔹 Юртбошимиз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси минбаридан билдирган нутқида гендер сиёсатини ривожлантиришга алоҳида урғу берди. Бу бежиз эмас, чунки аёлларнинг жамиятдаги фаоллиги, уларнинг салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш – халқ фаровонлиги ва юртимиз тараққиётининг муҳим омили ҳисобланади.
🔹 Гендер тенглиги — адолат, барқарор ривожланиш ва ҳар бир инсоннинг имкониятларини рўёбга чиқариш демакдир. Аёллар ва эркаклар имкониятларининг тенглиги таъминланган жамиятда таълим, соғлиқни сақлаш, иқтисодий тараққиёт ва сиёсий барқарорлик юқори поғоналарга кўтарилади.
🔹 Шу боисдан, давлатимиз раҳбарининг бу йўналишдаги ташаббуслари нафақат мамлакатимизда, балки бутун дунё миқёсида эътирофга сазовор. Гендер сиёсатини изчил амалга ошириш орқали халқимиз фаровон ҳаёт кечириш, фарзандларимиз учун равшан келажак яратиш имконияти янада кенгаяди.