Yangi Oʻzbekistonning dunyodagi mavqeini yuksaltirishda sammitlarning roli
Jahon miqyosidagi yangilanishlar va global taraqqiyot jarayonlarida Oʻzbekistonning oʻrni mustahkamlash har doim ustuvor vazifalardan biri boʻlib kelgan. Mustaqillik yillarida mamlakatimiz jahon hamjamiyatida oʻz oʻrni topish, tashqi siyosiy aloqalarni kengaytirish, investitsiyalarni jalb etish va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratadi.
Shuningdek, Prezidentimiz rahnamoligida oʻtkazilgan koʻp sonli sammitlar va xalqaro anjumanlar Oʻzbekistonning dunyodagi mavqeini sezilarli darajada oshirishga xizmat qildi. Ayniqsa, soʻnggi yillarda oʻtkazilgan Oʻzbekiston – Markaziy Osiyo sammiti, Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti, hamda Milliy taraqqiyot strategiyasi va investitsiyaviy forumlari mamlakatimizning xalqaro hamjamiyatdagi obroʻsi va taʼsirini oshirdi.
Bu sammitlar orqali mamlakatimiz quyidagi ustuvor yoʻnalishlarda salmoqli natijalarga erishdi:
Siyosiy diplomatiyani mustahkamlash: Oʻzbekiston mintaqada tinchlik va barqarorlikni taʼminlashga qaratilgan tashabbuslarini keng yoydi, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamladi.
Iqtisodiy hamkorlikning rivojlanishi: Investitsiyaviy muhit yaxshilanib, xalqaro kompaniyalar uchun ishbilarmonlik imkoniyatlari kengaydi.
Ijtimoiy va madaniy aloqalarning kengayishi: Xalqaro doiralarda madaniy va gumanitar sohalarda hamkorlik mustahkamlandi.
Jahonning eng yirik iqtisodiy va siyosiy markazlari bilan oʻzaro munosabatlar orqali Oʻzbekiston oʻzining strategik manfaatlarini samarali amalga oshirmoqda. Bu esa mamlakatimizning yangi davrdagi jahon sahnasidagi nufuzini oshirishga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, sammitlarda eʼlon qilingan kelishuvlar va bitimlar orqali respublikaga xalqaro moliyaviy yordam, texnologiyalar va innovatsiyalarni jalb qilish imkoniyati paydo boʻlmoqda. Bu esa milliy iqtisodimiz barqaror oʻsishi va yangi ish oʻrinlarining yaratilishiga sabab boʻlmoqda.
Xulosa qilib aytganda, xalqaro sammitlar Oʻzbekistonning dunyodagi mavqeini mustahkamlashda muhim vosita hisoblanadi. Biz bu yoʻlda bundan keyin ham tashqi siyosatimizni strategik maqsadlarga muvofiq ravishda amalga oshirib, mamlakatimizning barqaror rivojlanishi va xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qilamiz.