Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga rasmiy tashrifi – yangi hamkorlik poydevori
Bu tashrif ikki davlat o'rtasidagi munosabatlarni yanada yuqori bosqichga ko'tarish, o'zaro manfaatli yo'nalishlarni kyengaytirishga hizmat qildi.
Tashrif doirasidagi asosiy yo'nalishlar:
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik – infratuzilma, transport, sanoat, qishloq ho'jaligi va “yashil enyergiya” sohalarida yirik loyihalar bo'yicha kelishuvlar imzolandi;
Madaniy-gumanitar aloqalar – ta'lim, fan, turizm, madaniyat sohalarida qo'shma dasturlar yuzasidan kelishuvlar erishildi;
Innovatsiya va raqamli iqtisodiyot – yuqori tehnologiyalar, raqamli hizmatlar va sun'iy intellekt yo'nalishida hamkorlik kengaytirildi;
Transport va logistika – yangi halqaro koridorlar, temir yo'l va yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish masalalari ko'rildi.
Prezidentimiz tashabbuslari tufayli O'zbekiston halqaro maydonda yanada nufuzli hamkor sifatida namoyon bo'lmoqda. Bu tashrif ham yurtimiz uchun yangi imkoniyatlar
eshigini ochib berdi.
Mahalliy kengash deputati sifatida men bunday tashriflarni yurtimizdagi islohotlarning mantiqiy davomi va hududlarimizga investitsiyalarni jalb etish, zamonaviy ish o'rinlari yaratish, yoshlarimizni bilimli va yuksak ma'naviyatli qilib tarbiyalash yo'lidagi muhim qadamlar sifatida baholayman.
Esanbay Babayev, Oqoltin tumani Kengashi deputati.