MUNOSABAT!
Xitoy tashrifi – hamkorlikning yangi bosqichi
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar izchil ravishda rivojlanib bormoqda. Xitoy vakillarining mamlakatimizga amaliy tashrifi ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etdi.
Tashrif davomida qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazilib, strategik sheriklikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi. Ikki davlat rahbarlari savdo-iqtisodiy hamkorlik hajmini yanada oshirish, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, madaniy va ta’lim sohasida aloqalarni rivojlantirish, talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, turizm yo‘nalishida yangi dasturlarni ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq muddatli hamkorlikka mustahkam zamin yaratib, xalqaro maydonda ham do‘stona munosabatlarning kuchayishiga xizmat qiladi.