Davlatimiz rahbari Pekindagi tantanali harbiy paradda ishtirok etdi
2025 yil 3 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqalari bilan birgalikda Xitoyning poytaxti Pekin shahrida bo‘lib o‘tgan tantanali harbiy paradda ishtirok etdi. Tadbir Tyananmen maydonida Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlab o‘tkazildi.
Hamkorlik ramzi sifatida
O‘zbekiston yetakchisining paradda ishtirok etishi mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar, tarixiy xotira va umumiy qadriyatlarga bo‘lgan hurmat ramzi sifatida yuksak ahamiyat kasb etdi. Xitoy rahbariyati tashabbusi bilan tashkil etilgan mazkur tadbirda dunyo miqyosidagi ko‘plab davlatlar yetakchilari ham qatnashdi.
Tarixiy ahamiyat
Ikkinchi jahon urushida millionlab insonlarning hayotini olib ketgan qonli yillar insoniyat xotirasida abadiy qolgan. G‘alaba tufayli erkinlik va tinchlik qadriyatlari yanada mustaxkamlandi. Shuning uchun ham bu yillik yubiley nafaqat Xitoy xalqi, balki butun insoniyat uchun katta tarixiy ahamiyatga ega.
O‘zbekistonning ishtiroki
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Pekindagi paradda qatnashishi O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshirdi. Bu tashrif mamlakatimiz tashqi siyosatida Xitoy bilan do‘stona aloqalarga qanchalik muhim ahamiyat qaratilayotganidan dalolatdir.
Shavkat Mirziyoyevning Pekindagi paradda ishtirok etishi – tarixiy xotiraga hurmat, mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlik va tinchlik g‘oyalariga sodiqlik timsolidir. Bu kabi tashriflar O‘zbekistonning tashqi siyosatidagi ochiqlik va hamkorlik tamoyillarini yanada mustahkamlaydi.