Korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, bu boradagi o‘rganish va nazorat ishlari hududlarda izchil davom ettirilmoqda.
Mas’ul tashkilotlar hamda xalq deputatlari Termiz tuman Kengashi deputatlarining Korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyasi tomonidan banklarda, muassasa va tashkilotlarda hujjatlar yuritilishi, xizmatlar ko‘rsatish jarayonlari va fuqarolar murojaatlari bilan ishlash holati o‘rganilmoqda.
O‘rganishlar davomida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli tavsiyalar berilmoqda hamda aniq chora-tadbirlar belgilab olinmoqda. Mazkur jarayonlar va ularning natijalari mahalliy gazetalar orqali keng jamoatchilikka yetkazilib, ochiqlik va shaffoflikni ta’minlashga xizmat qilmoqda.
O‘rganishlaning navbatdagisi "Surxondaryo sadosi" gazetasining 2026-yil 30-yanvardagi 2-son gazetasida deputat R.Shamanovning maqolasi bilan tanishing.
Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari nazorat bilan birga profilaktika va tushuntirish choralari asosida olib borilib, jamiyatda qonun ustuvorligini mustahkamlashga qaratilgan.