Global qarorlarning faol tashabbuskori
Sakkiz yil avval O‘zbekiston Markaziy Osiyoni tinchlik va yaxshi qo‘shnichilik hududiga aylantirish maqsadini qo‘ygan edi. Prezident BMTda bu jarayon ro‘yobga chiqqanini qayd etdi: o‘zaro savdo va investitsiyalar hajmi besh barobar oshdi, qo‘shma jamg‘armalar va loyihalar tashkil etildi, mintaqa yetakchilarining maslahat uchrashuvlari esa siyosiy muloqot mexanizmiga aylandi. BMT kontekstida bu, dunyoning boshqa hududlarida ham qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan muvaffaqiyatli mintaqaviy modelning namunasi sifatida yangraydi.
Dunyo jamoaviy xavfsizlik mexanizmlarining zaiflashuvi, ishonch inqirozi va mojarolar sonining keskin o‘sishi bilan yuzma-yuz kelayotgani, bunday sharoitlarda esa aynan BMT muloqot va murosa uchun markaziy maydoncha sifatidagi o‘z maqomini saqlab qolishi lozimligini e’tirof etdi.
Xalq deputatlari Jarqo'rg'on tumani Kengashi deputati B.Yo'ldoshev.