Oiladagi zo‘ravonlik kechirilmaydi
Ayni kunlarda O‘zbekiston "Adolat" SDP tomonidan joylarda xotin-qizlar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikni oldini olishga qaratilgan tadbirlar o‘tkazilmoqda. Bundan ko‘zlangan maqsad ularni himoya qilish va huquqlarining buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik. 1.04.2025 kuni Xalq deputatlari Kattaqoʻrgʻon tumani kengashi Adolat SDP deputati D Mirzaxonova mahalla xonadonlarida xotin-qizlar bilan suhbatlashdilar. MFY faollarining tavsiyasiga ko‘ra janjalkash va ma’naviy murabbiy zarur bo‘lgan oilalarga alohida e’tibor qaratildi. Oila boshlig‘i erkaklarga ayolning huquqlari, bola tarbiyasida zo‘ravonlikka yo‘l qo‘ymasligi tushuntirildi. O‘z uyida zo‘ravonlikka uchragan inson kimdan najot istaydi? Oʻsmir qizlar bilan muomalada ehtiyotkorlik zarur. Bu borada ota-onaning mas’uliyati katta. Har bir oilaga bu atroflicha tushuntirildi.
Ushbu xonadonlarda yurishimiz ijobiy samara berdi. Fuqarolar farzand tarbiyasiga e’tiborli bo‘lishlari va zo‘ravonlikka yo‘l bermasliklarini bildirdilar.