Xalq vakillari bo‘lgan deputatlar joylarda o‘zlari saylangan hudud saylovchilari bilan yuzma-yuz muloqot qilish orqali ko‘tarilgan murojaatlarni bartaraf etishda tashabbus ko‘rsatmoqda. Jumladan Xalq deputatlari Parkent tuman Kengashiga 24-Tolbuloq saylov okrugidan saylangan deputat Uboydullayeva Yulduz Abrorjonovna “Fayzobod” MFY raisi, profilaktika inspektori, ijtimoiy xodim bilan hamkorlikda shu mahallada istiqomat qiluvchi oilaning xonadonida bo‘lib yashash sharoiti o‘rganildi.Uchrashuv davomida fuqaroning murojaati va takliflari diqqat bilan tinglandi, uning asosiy muammolari qayd etildi. O‘rganish natijalariga ko‘ra aniq bajarilish muddatlari va mas’ullar ko‘rsatilgan muammolarni hal etishga qaratilgan chora-tadbirlar rejasi tuzildi. Barcha masalalar o‘z vaqtida va samarali bajarilishini ta’minlash maqsadida qat’iy deputatlik nazorati o‘rnatildi.