Xalq deputatlar Kogon shahar Kengashi deputati A.Ergashev boshchiligida “G‘uzor–Buxoro–Nukus–Beynau” avtomobil yo‘lining Kogon shahar hududidan o‘tuvchi qismida rekonstruksiya ishlari amalga oshirilishi munosabati bilan, qurilish ta’sir doirasiga tushgan daraxtlarni ko‘chirish masalasi yuzasidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi bo‘limiga kelib tushgan ariza asosida Kogon shahar partiya tashkiloti bilan hamkorlikda jamoatchilik o‘rganishi o‘tkazildi.
Mazkur avtomobil yo‘lining shahar hududidan o‘tgan qismida ko‘chirilishi rejalashtirilgan daraxtlarning soni, turlari hamda diametri arizada ko‘rsatilgan ma’lumotlarga mosligi atroflicha o‘rganildi. Shuningdek, daraxtlarni ko‘chirish jarayonida amaldagi ekologik talab va me’yorlarga rioya etilishi, yashil hududlarni asrab-avaylash masalalariga alohida e’tibor qaratish bugungi kunning asosiy vazifalaridan eknaligi ta'kidlandi.