9 май "Хотира ва қадрлаш куни”
Инсон қадри улуғ, хотираси абадий!
Мамлакатимизда 9 май — Хотира ва қадрлаш куни сифатида кенг нишонланиши анъанага айланган. Байрам муносабати билан Иккинчи жаҳон урушининг ҳар бир қатнашчиси, фронт орти меҳнат фахрийларига эътибор, ўтганларни хотирлаш, тирикларни қадрлаш анъана тусига кирган.
9 май юртимизда кенг миқёсда “Хотира ва қадрлаш куни” нишонланиб 1941-1945 йиллар уруш ва меҳнат фронтида тинчлик учун курашиб ҳалок бўлган жасур ва матонатли ўғлонлар ҳотираси ёд этилади ҳамда уруш ва меҳнат фронтида жасорат кўрсатган  нуронийларимиз эъзозланиши халқимизга хос қадриятлар кўзгуси саналади. Нуронийларга ғамхўрлик кўрсатиш, уларни ҳолидан хабар олиш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш касаба уюшмаларида  анъанага айланган. “Хотира ва қадрлаш куни”ни муносиб кутиб олиш ва нишонлаш мақсадида Халқ депутатлари Миробод туман Кенгаши депутатлари томонидан жорий йилнинг 6-8 май кунлари тумандаги уруш ва меҳнат фронти фаҳрийлари, нуронийлар, афғон уруши қатнашчилари ҳолидан хабар олишнди.
Байрам муносабати биан Халқ депутатлари Миробод туман Кенгаш барчага тинчлик-омонлик, сиҳат-саломатлик ва оилавий бахт садат тилаб қолади. юртимизнинг бугунги тинч-осойишта ҳаёти учун жасорат кўрсатиб фидо бўлган ватандошларимиз хотирасини ёт этиш эса энг олий вазифамиздир. Зеро  “Инсон азиз, хотира-муқаддас”дир.