CHINOZ TUMANI. Ayol tadbirkor bo‘lsa
Xalq deputatlari Chinoz tumani Kengashi deputati S.Axmedova Aholi bandligi masalasi bo‘yicha Afg‘on mahalla fuqarolar yig‘ini misolida o‘rgandi.
O‘rganish davomida ayniqsa xotin-qizlar tadbirkorligiga e’tibor qaratildi.
Xotin-qizlar tadbirkorligi — ayollarning biznes faoliyati bilan shug‘ullanishi, daromad topishi va iqtisodiy mustaqilligini oshirishga qaratilgan yo‘nalishdir. U jamiyatda bandlikni ta’minlash, oila daromadini oshirish va innovatsiyalarni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega.
Mahalla ayollari ta’lim markazlari, go‘zallik salonlari, tikish-bichish, kabi asosiy yo‘nalishlar bilan shug‘ullanishlari mumkin. Qishloq xo‘jaligida esa issiqxona, parrandachilik, asalarichilik, qayta ishlash bo‘yicha tadbirkorlik qilsalar turli qo‘llab-quvvatlash shakllariga,imtiyozli kredit va grantlar olishlari mumkinligi tushuntirib o‘tildi.
Maxallada tadbirkorlikni rivojlantirishning afzalliklari eng avvalo ish o‘rinlari yaratiladi.Oila va jamiyat farovonligi oshadi. Ayollarning iqtisodiy faolligi kuchayadi.