Deputat - Kambag‘allikni qisqartirish yuzasidan mahalla yettiligi bilan uchrashuv o'tkazdi
Xalq deputatlari Urganch shahar Kengashining 3-Toza bog' saylov okrugi deputati Baltayev Rustam Ismailovich tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining “Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha belgilangan ustuvor vazifalarning bajarilishini nazorat qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 29-noyabrdagi KQ-6-V-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida “Toza bog' ” va "J.Manguberdi" mahalla fuqarolar yig‘inlarining “mahalla yettiligi” a’zolari ishtirokida hududdagi kambag‘allik reyestriga kiritilgan oilalar holati o‘rganildi. Shuningdek, ularning daromad darajasi tahlil qilinib, daromadi oshgan va o‘zini-o‘zi ta’minlay oladigan oilalarni reyestrdan chiqarish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining 2025-yil 14-yanvarda qabul qilingan “Hududlarni rivojlantirish hamda aholi muammolarini hal etishda mahalliy Kengashlar deputatlari va senatorlarning «mahalla yettiligi» bilan o‘zaro hamkorligini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi KQ-35-son qarorida belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida va samarali amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida hududda muntazam monitoring olib borilishi belgilab qo‘yildi.