Uy-joy qurilish ishlari deputatlar tomonidan o‘rganildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 27 yanvardagi “Uy-joy qurilishi sohasini yana-da rivojlantirish, turar va noturar joy obyektlarini ulush kiritish asosida qurish jarayonini tartibga solish mexanizmlarni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-11 sonli Farmoni ushbu muhim masalaga yo‘naltirilgani holda mazkur jarayonda amaliy ishtirok etish, nafaqat sohaga aloqador tashkilotlar, balki, deputatlar oldida ham turgan ustuvor vazifalardan biri sanaladi.
Ushbu maqsadlarda, Xalq deputatlari Jizzax shahar Kengashi deputatlari B.Toshpo‘latov va M.Mamatkulovlar tomonidan Jizzax shahrida barpo etilayotgan bir qator turar va noturar joy obyektlari holati o‘rganib chiqildi.
O‘rganishlar jarayonida yuqorida qayd etilgan farmonda ko‘zda tutilgan “Uy-joyning yagona hayotiy sikli” tamoyili asosida amalga oshirish, yo‘l qo‘yilayotgan nuqsonlarni bartaraf etish yuzasidan tegishli tavsiya va ko‘rsatmalar berilgani holda, quruvchilarga bog‘liq bo‘lmagan mavjud muammolarni deputatlik so‘rovi mexanizmi orqali hal etish ,to‘liq o‘rganish yakunlarini esa Xalq deputatlari shahar Kengashi sessiyasi muhokamasiga kiritish choralari belgilandi.