Ma’lumotlar yagona maydonda — samarali boshqaruv garovi
Bugungi kunda davlat boshqaruv tizimini raqamlashtirish mamlakatimiz taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Prezidentimiz tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Elektron hukumat” islohotlari davlat xizmatlarini shaffof, tezkor va fuqarolar uchun qulay qilishni maqsad qiladi. Shu jarayonda muhim qadam sifatida — vazirlik va idoralarning barcha ma’lumot bazalarini Elektron hukumatning yagona data-markazida birlashtirish masalasi alohida ahamiyat kasb etadi.
Ma’lumotlarni markazlashtirishning ahamiyati
Har bir davlat organi o‘ziga tegishli ma’lumotlar bazasini shakllantirib, uni mustaqil ravishda yuritib kelgani natijasida ma’lumotlar takrori, nomuvofiqliklar va xatolar yuzaga kelayotgani hech kimga sir emas. Bu esa nafaqat davlat xizmatlarining sifatini pasaytiradi, balki qaror qabul qilish jarayonlarini ham sekinlashtiradi.
Yagona data-markaz orqali barcha ma’lumotlarni bir tizimga jamlash:
ma’lumotlar takrorini bartaraf etadi;
fuqarolar va tadbirkorlar uchun xizmat ko‘rsatish jarayonini soddalashtiradi;
idoralar o‘rtasida ma’lumot almashinuvini avtomatlashtiradi;
xavfsizlik va maxfiylikni ta’minlashga zamin yaratadi.
Iqtisodiy va ijtimoiy samara
Yagona data-markazning ishga tushirilishi davlat xarajatlarini qisqartirishga xizmat qiladi. Chunki har bir vazirlik alohida serverlar, dasturiy ta’minot va xizmat ko‘rsatuvchi texnik xodimlar uchun katta mablag‘ sarflab kelgan. Endilikda bu resurslar yagona platforma orqali optimal boshqariladi.
Bundan tashqari, fuqarolar uchun qulayliklar yaratiladi. Masalan, turli hujjatlar, ma’lumotnoma va ruxsatnomalarni olishda idorama-idora yugurishning hojati qolmaydi — tizim avtomatik ravishda kerakli ma’lumotlarni elektron tarzda taqdim etadi.
Qonunchilik asoslari va parlament nazorati
O‘z navbatida, mazkur jarayonni huquqiy jihatdan ta’minlash uchun parlament tomonidan qator muhim hujjatlar qabul qilinmoqda. Jumladan, “Davlat axborot resurslari to‘g‘risida”gi qonunga kiritilayotgan o‘zgarishlar ma’lumotlar markazini tashkil etish, foydalanish va axborot xavfsizligini ta’minlash masalalarini tartibga soladi.
Deputat sifatida biz ushbu sohadagi ishlar ustidan nazoratni kuchaytirish, mablag‘larni samarali sarflash va tizimning ochiqligini ta’minlash uchun tashabbuslar bilan chiqamiz.
Xulosa o‘rnida
Ma’lumot — bu yangi davrning “nefti” hisoblanadi. Uni to‘g‘ri boshqarish, saqlash va tahlil qilish orqali davlatning samarali faoliyatini ta’minlash mumkin. Yagona data-markaz loyihasi nafaqat raqamli infratuzilmani yangilaydi, balki davlat xizmatlari sifatini mutlaqo yangi bosqichga olib chiqadi.
Bu islohotning markazida esa fuqaro manfaatlari, shaffoflik va zamonaviy davlat boshqaruvi tamoyillari yotadi.