Жиззах вилояти Коррупцияга қарши курашиш Ҳудудий кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
Doimiy komissiya faoliyati:
"Ijtimoiy-iqtisodiy sohani isloh qilish boʻyicha ishlab chiqilayotgan tashabbuslarning sifatini, olib borilayotgan islohotlar natijadorligini tubdan oshirish" maqsadida Xalq deputatlari Jarqo‘rg‘on tumani Kengashining “Mahalliy budjet, tadbirkorlikni rivojlantirish va iqtisodiy islohotlar bo‘yicha doimiy komissiyasi” ning 2025-yil 21-oktabrda navbatdagi yig'ilishi boʻlib o'tdi.
Yig'ilish kun tartibiga 5 ta masala kiritilgan bo'lib, bular :
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 13-dekbardagi PQ-438 sonli “Surxondaryo viloyatini kompleks ijtimoiy- iqtisodiy rivojlantirish hamda axoli turmush darajasini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash to‘g‘risida.
2. Jarqo‘rg‘on tumanida 2025-yil III-chorakda jamoatchilik fikri asosida hakllantirilgan tadbirlarni moliyalashtirishga yo‘naltirilgan mablag‘lar hisobotini tasdiqlash to‘g‘risida.
3. Jarqo‘rg‘on tumanidagi aholining ijtimoiy ehtiyojmand toifalarini 2026-yilda ishga joylashtirish uchun ish o‘rinlarining eng kam sonini belgilash va zahiraga qo‘yish to‘g‘risida.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 17-yanvardagi “Aholi muammolari bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5633-sonli Farmoni (https://lex.uz/docs/4166958)ijrosi yuzasidan tumanda 2025-yilning III-choragi davomida tumandagi tashkilotlar rahbarlarining faoliyati hamda murojaatlar bilan ishlash holati to‘g‘risida.
5. Jarqo‘rg‘on tumani mahalliy budjetining 2025-yil III-chorak daromadlar rejasining oshirib bajarilgan qismi mablag‘larini maqsadli ishlatilishi to‘g‘risida.
Deputatlar tomonidan kun tartibidagi masalalar muhokama qilinib, rahbarlaning axborotlari yuzasidan tanqidiy fiklar bildirilib, kelgusida iqtisodiyot va ijtimoiy sohadagi muhim tizimli muammolarni hal qilish choralarini ishlab chiqish yuzasidan takliflar bildirildi. Ushbu masalalar navbatdagi sessiya kun tartibiga tasdiqlash uchun kiritildi.